Jak oddálit menstruaci

Jsou situace, kdy se ženám nehodí mít menstruaci právě v tom termínu, kdy má přijít. Většinou je tím důvodem dovolená, kterou plánujete často i rok dopředu, nebo naopak velmi výhodný last minute. Je samozřejmé, že si chcete dovolenou užít se vším všudy, a to včetně koupání. Pak je dobré vědět, jak oddálit menstruaci.

Názory na to, jestli je dobré hýbat s menstruačním cyklem, se různí. Některé ženy mohou reagovat na oddálení menstruace hormonální nerovnováhou, mít příznaky PMS nebo mohou trpět bolestivostí pánevního dna. To vše se ale obvykle dostaví po vysazení hormonálních přípravků. Navíc se to týká jen žen citlivých na výkyv hormonů, ostatní nemívají s oddálením menstruace žádné potíže. A odborníci vám potvrdí, že je menší zlo oddálit menzes, než se koupat s tamponem (a riskovat zavlečení infekce).

Jak oddálit menstruaci antikoncepčními pilulkami

Pokud užíváte hormonální antikoncepci, je oddálení menstruace v podstatě jednoduché. V takovém případě nedodržíte předepsaný harmonogram (21 dní se prášky berou a pak se na týden vysadí), ale budete pokračovat v braní antikoncepce bez přestávky. Vaše tělo bude tedy stále pod vlivem hormonů a krvácení se dostaví až ve chvíli, kdy přestanete pilulky brát. Takto si můžete udělat i delší pauzu od menzes, je ale dobré si zapamatovat, že víc než 3 platíčka antikoncepce najednou byste užívat neměli.

Oddálení menstruace bez antikoncepce

Jestliže hormonální antikoncepci nepoužíváte, je vhodné zajít za gynekologem a požádat o hormonální přípravek na oddálení menstruace.  Tyto speciální gestagenní prášky jsou totiž jen na lékařský předpis. Užívat se začínají minimálně 3 dny před očekávanou menstruací po celou dobu, kdy potřebujete menstruaci oddálit. Jakmile přestanete přípravek užívat, začnete menstruovat obvykle do 2 až 4 dnů.

Oddálení menstruace – babské rady

Jestli se chcete vyvarovat použití hormonálních přípravků, můžete zkusit některý ze způsobů našich babiček. Je ovšem pravda, že jejich spolehlivost vám nikdo nezaručí. Vzhledem k tomu, že se pro oddálení menstruace doporučují často potraviny, které stejně běžně konzumujeme (a menstruace se neoddálí), berte tyto tipy za nespolehlivé. Například meloun, salátová okurka či zelené fazolky, které mají zaručit oddálení krvácení, asi úplně spolehlivý tip nebudou. 

Citron. O něco lépe by na tom mohl být citron, který je doporučeno začít konzumovat 3 – 7 dní před menstruací a vydržet denně vypít šťávu z jednoho citronu po celou dobu oddálení. Někomu prý funguje stoprocentně. 

Kontryhel či koriandr. Zapůsobit by mohl také čaj z kontryhele nebo semínka koriandru. Ale, jak už bylo řečeno, tyto metody jsou bez záruky. Raději si je vyzkoušejte dřív, než se vydáte na dovolenou k vodě.

 

Mohlo by se Vám také líbit

Diskuze je uzavřena.