Hygge styl bydlení

Chcete být doma víc v pohodě? Zařiďte si byt ve stylu hygge a buďte šťastnější. Že nevíte, co je hygge? Pro odpověď si musíme zaskočit k Dánům, k národu, který je podle srovnání European Social Survey nejšťastnějším národem na světě. Není divu – žijí hygge.

Štěstí je stav duše a hygge je způsob, jak takového stavu docílit. Zatímco my takové okamžiky štěstí zažíváme jakoby náhodou, Dánové na hygge pracují. Systematicky a spolu.

Základem je pohodová domácí atmosféra, sounáležitost s rodinou a přáteli, oblíbená činnost nebo zamilované jídlo, které si vychutnáte, aniž by vás trápily kalorie. Je to třeba jen místečko (hyggekrog), koutek, kde se můžete zachumlat do teplého plédu a uzavřít se před zbytkem světa. Hygge je žít v pohodě sám se sebou, dělat vše, co máte rádi a obklopit se tím, co máte rádi. To nás ve výsledku dělá šťastnými.

Pohodová atmosféra

Je to zvláštní, ale když se mluví o hygge, obvykle se mi vybaví krb a plápolajícím ohýnkem, šálek teplého pití (za mě rozhodně čokoláda) v rukách a svíčky všude kolem. Hygge si rozumí právě se zimním obdobím, kdy je za okny pošmourno a v duši melancholicky. A není to nic divného, když si uvědomíme, že v Dánsku je pošmourno a zataženo po většinu roku. O to víc je potřeba mít doma hřejivou atmosféru – teplé deky a plédy, teplý nápoj a teplé světlo jsou pro hygge dost zásadní.

Hygge je spíš minimalistický

Abyste se cítili opravdu pohodově, nepotřebujete hromadit majetek. Byt si zařiďte účelně, dopřejte mu vzdušnost a eleganci čistých linií. Nepřeplácejte ho dekoracemi a suvenýry z cest – tyto lapače prachu vám pohodu nepřinesou.

Důležitý je váš hyggekrog, koutek, kde jste nejraději. Místo, na které se celý den těšíte.Kam za vámi přiběhnou děti pomazlit se. Kde relaxujete po náročném dni nebo si jen tak sníte s pohledem upřeným na oblohu za oknem. Může to být oblíbené křeslo, koutek na pohovce i široký parapet okna v mezaninu, na tom až tak nezáleží.

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.