Jak vyčistit koberec od běžných skvrn

Skvrny na koberci se najdou v každé domácnosti. Tomu se nedá zabránit. Malé děti, domácí mazlíčci, běžné chození, tu a tam něco upadne, vylije a skvrny jsou na světě. 

K čištění koberce můžete použít suchou nebo mokrou metodu. Zatímco suchá metoda odstraní prach a mechanické nečistoty (například zaschlé bláto), mokrou metodou se zbavíte právě těch nepříjemných skvrn.

Suché čištění

Na každý koberec usedá prach. Nejčastější a nejběžnější formou úklidu koberce je luxování. Pokud koberec chcete vysát pořádně a do hloubky, musíte ho vysávat proti vlasu. V opačném případě zmizí jenom nečistoty z povrchu. Velice účinné je klasické vyklepávání koberce, ale pro řadu z nás není příliš oblíbené, maximálně u menších kusových koberců.

Dříve se před každým domem nacházelo tzv. klepadlo. Pokud ho ještě u domu máte, přehoďte koberec přes něj a můžete klepat. V zimě je to jednoduché. Koberec rozložte na bílý sníh a plácačkou ho pořádně vyklepejte. Budete se divit kolik prachu v něm bylo. 

Mokré čištění

Můžete se pustit do ručního mokrého čištění. Je účinné a razantní. Vezměte si kbelík s vodou, kam přidáte speciální čistící prostředek. Nebo přímo na koberec nastříkejte tepovací pěnu a pak vykartáčujte. Nechte zaschnout a vysajte. Pokud máte vysavač i na mokré vysávání, můžete koberec vysávat mokrý. Také jsou vysavače na praní koberce. Je to jednodušší a ušetříte si otlaky na kolenou. Ale pozor, nehodí se všude. Pokud máte pod kobercem parkety, musíte dát pozor abyste je příliš nenamočili, pak by mohly začít plesnivět. Plíseň ničí nejen koberec, ale i podlahu pod ním.

Rady našich babiček

A na závěr pár babských rad. Důležité je začít čistit skvrny co nejdříve, pokud možno ihned, dokud jsou čerstvé. Na červené víno použijte ocet, kdežto na krev zubní pastu, vodu či mýdlo. Skvrny od kávy pokapejte citronem nebo octem. Nechte působit, pak vyčistěte vodou a hadříkem. Na mastné skvrny použijte nějaký savý papír, ubrousek. Pak v perlivé vodě smíchejte jedlou sodu a drhněte pomocí hadříku nebo kartáčku. Na zašlou špínu v koberci se hodí obyčejná vlhká sůl nebo jedlá soda. Posypejte s ní koberec, nechte hodinu působit a pak důkladně vysajte.

 

Mohlo by se Vám také líbit

Diskuze je uzavřena.