Tipy, jak se zbavit plísně v bytě

Jestli se vám na stěnách objevují tmavé flíčky, které se postupně rozrůstají, zdi jsou vlhké a domovem se pomalu začíná linout nepříjemný pach zatuchliny, máte v bytě plíseň. Její výskyt je záležitost nejen nepříjemná, ale především zdraví nebezpečná.

Plíseň uvolňuje do vzduchu toxické spory, které můžete kdykoliv vdechnout. Stojí za mnoha alergiemi a zdravotními problémy, jež si často s plísní ani nespojujete.

Jak odstranit plíseň ze zdi

Nejjednodušší způsob, jak se zbavit menšího ložiska plísně, je postřik speciálním přípravkem (Savo proti plísni). Jde o rychlou a účinnou metodu, díky níž se plísně zbavíte opravdu snadno, stačí jen postříkat napadené místo a plíseň ihned mizí. Nakonec ještě omyjte důkladně všechny plochy v místnosti dezinfekčním prostředkem. Hadr pak radši zlikvidujte, plísňové spory umí potrápit opakovaně.

Plíseň v důsledku podmáčení stěn

Jestli se plíseň rozrostla na více místech, například v důsledku havárie nebo povodní podmáčených zdí, bude nutné radikální řešení. Nejprve se musí zdi úplně vysušit, následně se osekají napadené omítky a natáhnou nové. Následuje ošetření sanačními prostředky a výmalba barvou s protiplísňovou úpravou.

Plíseň se objevuje právě na vlhkých zdech a jediný způsob, jak se jí definitivně zbavit, je odstranit zdroj podmáčení stěn. Často to vede až ke kvalitní hydroizolaci základů.

Jak plísni v domě předejít

S plísní se nejčastěji setkáte v domech nevětraných a špatně vytápěných. Vzdušná vlhkost se sráží na zdech a časem na nich vznikají ložiska plísní. Další místa, kde má plíseň dobrou živnou půdu, je okolí špatně osazených netěsnících oken, sprchové baterie, kachličky či kuchyňské dřezy. Nejjednodušší a nejúčinnější prevencí je dostatečné větrání a vytápění místnosti, ve starší zástavbě je ještě dobré kvalitní zateplení fasády domu. V koupelnách jsou užitečné absorpční nádobky (Ceresit), které přeměňují vzdušnou vlhkost na kapalinu, kterou prostě vylijete.