Koupě šicího stroje aneb vytvořte si doma něco svépomocí

Šicí stroj je užitečný pomocník, který se hodí do každé domácnosti. Pokud ho doma máte, můžete si ledacos ušít nebo opravit sami. Nemusíte se hned pouštět do šití kalhot nebo šatů podle složitých střihů, přesto šicí stroj jistě využijete.

Naučit se šít na šicím stroji se opravdu vyplatí. Nejen, že můžete ušetřit dost peněz při pořizování závěsů, ubrusů, povlečení, potahů na sedačku i podsedáků na židle, kapsářů a dalších užitečných věcí do bytu, ale můžete sebe i své děti zabavit velmi kreativním koníčkem. Přes počáteční rovné střihy se díky zkušenosti jistě rychle dostanete i k šití módních kousků oblečení nebo třeba hraček a různých didaktických pomůcek.

Vybíráme šicí stroj

Pokud jste v šití na stroji sotva začátečníci, nevybírejte si nic složitého. Profi šicí stroje jsou pro ty, kdo už mají nějakou tu zkušenost za sebou. Čím se řídit při výběru? Zkuste si odpovědět na následující otázky:

  • Jak často budete šít
  • Jak zkušenými jste švadlenkami
  • Co budete šít

Pro občasnou úpravu nebo opravu oděvu nepotřebujete nic výjimečného, stačí základní funkce, tedy pár druhů stehů, zpátečka, možná obšívání knoflíkových dírek. Zvlášť, pokud nejste v šití úplně zběhlí a na nic složitého si netroufnete. Při šití nezapomínejte na kvalitní látku, na začátek vám doporučujeme klasické bavlněné plátno, teplákovinu nebo jiné bavlněné látky, které jsou lehké na manipulaci a tvorbu vašich vysněných nápadů.

Jestliže přece jen šijete déle a složitější věci, určitě stojí za zvážení šicí stroj overlock nebo coverlock.

Overlock nebo coverlock? Využijete ho?

Coverlock jako jediný šicí stroj zvládá šití takzvaného prádlového stehu (krycí či pokrývací steh). Je to dvou- případně třířadý steh, který se používá pro začištění okraje oděvů. Setkáte se s ním například na spodním lemu triček. Dá se buď koupit samostatně, nebo spojený se šicím strojem overlock, takové to 2 v 1.

Overlock (také obnitkovací) je šicí stroj, který nejen sešívá, ale zároveň i začišťuje a ořezává konce látky. Takový stroj je sice dražší, ale šití s ním je na úplně jiné úrovni. I doma ušité věci vypadají jako z továrny.

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.