Deratizace hmyzu

Chraňte svůj domov proti hmyzu. Už žádné bodnutí ani otravný bzukot

Jak na hmyz? Podívejte se na osvědčené rady a postupy

Trápí vás v domácnosti hmyz? Vosy, sršni i další živočichové? Toto jsou postupy a rady, jak svůj domov ochránit. Jaká cesta je nejlepší?

S létem přichází radovánky i pohoda, ale také jedna nepříjemná skutečnost. Po dlouhém období klidu se zase probouzí veškerý hmyz a chce nám znepříjemňovat život. Jak ochránit své bydlení proti nezvaným návštěvníkům? Existuje řada způsobů – od babských rad až po chemické prostředky nebo specializované firmy na hubení vos. Zvolte si takový, který vám bude nejlépe vyhovovat a užijte si léto bez štípanců a nepříjemného bzučení.

Stará dobrá okenní síť

Určitě znáte jeden z nejúčinnějších a tradičních způsobů, jak držet hmyz mimo váš domov. Je to síť na okna. Technologie však od dob našich babiček pokročila a dnes je možné zakoupit k novým dřevěným nebo plastovým oknům také praktickou skrytou síťku, která funguje pouze v poloze odklopeného okna. Běžně ji tedy neuvidíte a nehyzdí vám výhled z okna, ale jakmile budete větrat, síťka se vyklopí společně s oknem a ochrání vás před dotěrným hmyzem.

Na hmyz s chemií

Pokud síťky nezabírají nebo je z nějakého důvodu nemůžete použít, je třeba přikročit k jinému řešení. Jsou jím nejrůznější hubicí spreje a prostředky, kterých je v drogerií plno. Stačí si jen vybrat. Klíčové je vybrat přípravek, který je určen na konkrétní druh hmyzu. To znamená, že sprej proti komárům nebude zároveň fungovat na vosy a naopak. Dost možná tak budete muset mít přípravků několik nebo se porozhlédnout po nějakém univerzálním. Pamatujte ale na to, že tyto přípravky nejsou rozhodně příliš ekologickým a šetrným řešením a také mohou být rizikové pro vaše zdraví. Zvlášť astmatici nebo alergici s nimi mohou mít problém. Doporučujeme se poradit s profesionály ze společnosti ZZ Group.

Proti hmyzu s přírodou

Chcete-li dát přednost šetrnému řešení, pak existuje řada babských rad, které radí, jak se hmyzu zbavit s použitím přírodních surovin. Říká se, že hmyz nesnáší fialovou barvu, a tak stačí okolí okenních rámů ozdobit fialovými dekoracemi. Komárům ani vosám pak ani trochu nevoní levandule, máta nebo hřebíček, takže když si na parapetu budete pěstovat několik truhlíků těchto rostlin, hmyz se vám obloukem vyhne. Mezi další oblíbené prostředky patří také:

  • Lepivé pasti na hmyz. Jsou o mnoho šetrnější k přírodě než spreje, ale fungují spíše na mouchy. Proti vosám tolik nepomohou.
  • Vosy nesnáší česnek. Položte si na okno několik palic česneku a vosy se dovnitř neodváží.
  • Sladké nápoje a potraviny mějte vždy v uzavíratelných nádobách, aby hmyz nic nelákal dovnitř.

Repelenty

Dobrou službu vám mohou udělat i repelenty. Máme na mysli nejen ty, které si nastříkáte přímo na tělo, a zabráníte tak štípancům, ale i ty, které se dají dát na noc do zásuvky. Fungují tak, že komáry prakticky omráčí a ti, i když budou v místnosti, nebudou schopni vás obtěžovat. Jen se někde posadí a do rána bude nejspíš po nich. Opět se ale jedná o řešení s pomocí chemických látek a prostředků, které nikdy není ideální vůči vašemu zdraví ani okolnímu životnímu prostředí a z tohoto důvodu je vhodné se spojit se specializovanou společností na hubení a deratizaci vos.