5 nejkrásnějších národních parků v Evropě

Dovolenou nemusíte trávit jen na lehátku na pláži. Pokud patříte mezi nadšené turisty a nebo rádi čerpáte nové síly v přírodě, vyražte do nějakého neobyčejného národního parku. Vybrali jsme jich pro vás hned 5. V Evropě jsou považované za ty nejkrásnější a nejlépe vystihují rozmanitost našeho kontinentu.

1. Plitvice, Chorvatsko

Mezi nejkrásnější národní parky, nejen Evropy, ale celého světa bez pochyby patří chorvatské Plitvice. Najdete je mezi metropolí Záhřeb a Jaderským mořem, které je v létě mezi Čechy dost vyhledávané.

Klenoty parku jsou sladkovodní jezera v terasovité soustavě pospojované malebnými vodopády a kaskádami. Jejich tyrkysová vodní plocha i působivé krasové útvary, které stvořila příroda, vynikají ve svěží zeleni okolních lesů.

Mezi jezery se turisté přesouvají po chodníčcích, mostech i kyvadlovou dopravou. Můžou tak obdivovat neskutečně krásné barvy vodní hladiny, skalní útvary a jeskyně opravdu zblízka. Díky upraveným chodníčkům bude návštěva parku pohodovou procházkou, ale pojištění na dovolenou byste měli mít i tak.

Zdroj: Unsplash / Mike Swigunski

2. Triglav, Slovinsko

Slovinsko je zejména v očích slovenských turistů dlouhodobě ve stínu Chorvatska. Je to škoda. Země sice nemá tolik kouzelných míst ke koupání v moři, ale vynahradí vám to úžasnou přírodou. Důkazem je také její, zatím jediný, národní park Triglav. Rozprostírá se na severozápadě Slovinska kolem stejnojmenného vrcholu, nejvyššího v Julských Alpách.

Mezi největší ozdoby parku patří ledovcové Bohinjské jezero s průzračnou vodou. V idylické alpské krajině se projdete ledovcovými údolími, lesy, vesnicemi i horskými pastvinami se spoustou unikátních květin. A co víc, park zatím vůbec není tak rušný jako někdy bývají Plitvice.

Oblast je také rájem pro turisty, zejména pro ty, kteří touží po aktivní dovolené. Je tu totiž obrovský výběr klidných i akčnějších outdoorových aktivit.

Zdroj: Unsplash / Lena Everding

3. Goreme, Turecko

Ikonický obrázek stovek balonů, které létají nad kamennými komíny, není cestovatelům neznámý. Dívat se z výšky na drsné a skalnaté údolí poseté skalními vrcholy, domy a kostely láká nejednoho z nich.

Jedinečnou krajinu střední Anatolie a regionu Kappadokie byste ale neměli obdivovat jen z výšky. Málokdo totiž ví, že se zde nacházejí i podzemní města. V minulosti se využívala jako svatyně. Dnes jsou rekonstruovány a přístupné návštěvníkům.

Méně známým klenotem regionu je také lahodné místní víno, které musíte vyzkoušet.

Zdroj: Usplash / Darren Lee

4. Národní park Timanfaya, Kanárské ostrovy

Pokud se vám líbí svěží národní parky Chorvatska, Slovinska ale třeba i Česka, nemusí vás příroda Kanárských ostrovů vůbec nadchnout. Ostrovy jsou totiž vulkanického původu a jejich krajina připomíná povrch Měsíce nebo liduprázdnou planetu.

Takový je i národní park Timanfaya na Lanzarotě. Má drsný terén bez rostlin, ale i tak stojí za vidění. Obdivovat zde můžete barevnou sopečnou půdu, ve které se střídají odstíny červené, oranžové i černé. Všechny pocházejí z erupcí v 18. a 19. století.

Sopečná aktivita jediné a stále aktivní sopky vytvořila také pozoruhodné gejzíry a různé kamenné útvary. Prohlédnout si je můžete zblízka přímo z turistických chodníčků, nebo z výšky ze hřbetu velblouda.

Zdroj: Usplash / Antonio Sessa

5. Národní park Vatnajökull, Island

Jedinečný je také chladnější Island a jeho národní parky, a to zejména Vatnajökull, který patří k největším v Evropě. Jeho název znamená „vodní ledovec“ a naznačuje tak, co je jeho největší atrakcí.

Obrovský ledovec, který v některých místech sahá až do hloubky jednoho kilometru, vás okamžitě nadchne. Návštěvníci mohou také v parku obdivovat všechny islandské přírodní divy. Připravte se na gigantické vodopády, obrovské sopky, neskutečné barvy a útvary z kamenů i ledu.

Zdroj: Unsplash / L.W.

Rovněž budete mít možnost vyzkoušet si na vlastní kůži drsné islandské podmínky. Velké části národního parku totiž leží ve vysokohorských oblastech, kde se povětrnostní podmínky rychle mění a prověří každého dobrodruha.

Diskuze je uzavřena.