Chilli a hubnutí

Možná jste to nevěděli, ale tyto dva pojmy spolu skutečně souvisí. Lépe řečeno, chilli vám může pomoci zhubnout. Může za to látka zvaná kapsaicin.

Právě vysoký obsah kapsaicinu způdobuje to, že chilli papričky pálí, z hlediska hubnutí je pro nás ale zajimavý jeho termogenní efekt.

Co je termogenní efekt?

Při termogenezi se zvyšuje vnitřní teplota organismu a pocením dochází k následnému ochlazení. Tento proces může být vyvolaný hormony, pohybem nebo nějakou látkou, například právě kapsaicinem. Termogenní procesy jsou zajímavě spojené se spalováním tuků, ty se  totiž nejefektivněji pálí při teplotě kolem 42° C.  Zvýšit vnitřní tělesnou teplotu na požadovanou 5hladinu dokážou právě látky s termogenním efektem, tedy i kapsaicin obsažený v chilli papričkách.

Podobného efektu dosáhnete i s pepřem, zázvorem či skořicí, také pomerančovník hořký má podobné účinky díky látce zvané synefrin. Ty všechny podpoří vaše úsilí zhubnout, pokud si jimi obohatíte jídelníček.

Chilli je zdravé

Tyto štiplavé papričky znali američtí Indiáni už v 6. století př. n. l. a užívali je pro jejich další účinky. V chilli se totiž nachází poměrně velké množství vitamínu C, který je známý svou nenahraditelnou funkcí při posilování imunity. Navíc působí antibakteriálně, takže ničí choroboplodné zárodky ve střevech.

Když se vrátíme k vlivu chilli na hubnutí, nesmíme zapomenout na to, že kapsaicin také zrychluje metabolismus -: když sníte chilli papričku, tělo dostane šok, díky kterému zrychlí spalování až o 25 %. Zároveň zvyšuje pocit sytosti a omezuje chuť na sladké a tučné. Když budete pravidelně konzumovat tyto pálivé papričky, omezíte i spotřebu alkoholu. a o něm je známé, že  dokáže dost narušit dietní plán i pevnou vůli. Dá se tedy jistě říci, že chilli papričky jsou opravdu úžasným pomocníkem v boji s nechtěnými tuky, tak de vyzkoušejte co nejdříve.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *