V čem chybujete při pěstování orchidejí?

Pěstování orchidejí se na první pohled nejeví nikterak složitě, možná právě proto bychom tyhle nádherné rostliny mohli najít ve spoustě domácností. Zatímco některým se daří pěstovat vskutku krásné orchideje, jejichž květy se pyšní úžasnými barvami, jiní s tím mají problém. A mezi takové možná patříte i vy.

Ačkoli si stojíme za tím, že na pěstování orchidejí ve své podstatě nic složitého není, dopouští se spousta lidí chyb, které stojí za jejich neúspěchem. Pokud se i vám nedaří udržet tyhle božské rostliny v krásném stavu a místo toho vás trápí pohled na uvadlé „cosi“ v květináči, pak je na čase, abyste zjistili, co děláte špatně.

Nejčastější chyby, které děláme při pěstování orchidejí

Orchideje bezesporu patří mezi nejoblíbenější květiny. Jsou elegantní, noblesní, mají zajímavý tvar květů a z jejich barev mnohdy až zrak přechází. To ovšem v případě, kdy se rostlinkám daří a kdy kvetou doslova k světu. V opačném případě se dočkáte tak akorát povadlých lístků, uhnilých kořenů a rostliny, ze které jako by vyprchal veškerý život. Tak co děláte špatně?!

Chyba první: orchidej není houba

Nejčastější chybou, které se dopouští až žalostně mnoho lidí, je přelévání. Možná i vy někdy nebudete dojmu, že musí být orchidejka žíznivá, takže jí dopřáváte a dopřáváte a pak se divíte, že vám uhnívá. Orchideje nevyžadují až takové množství vody, bohatě si totiž vystačí s jednotýdenní zálivkou. Nejlépe uděláte, pokud rostlinu na hodinu ponoříte do vody. Ona si během této doby načerpá tolik vody, kolik potřebuje a vy se nebudete muset bát, že ji přelijete.

Chyba druhá: orchidej potřebuje světlo

A tím máme na mysli nejen to, že ji umístíte na nějaké dostatečně světlé místo, kde zároveň nebude vystavena přímému slunečnímu záření, které by ji spálilo. Máme tím na mysli i volbu květináče. Spousta lidí pěstuje orchidej ve tmavém a tím pádem neprůhledném květináči, což je špatně. Tahle rostlina si vyžaduje, aby její kořeny, které jsou až úplně na dně květináče, měly dostatek světla.

Chyba třetí: orchideje nemají rády stěhování

Co vám tím chceme říci? Pokud často měníte umístění rostliny, pak se nedivte, že ztrácí svoje květy a nemá se k světu. Orchidej je totiž jedna z rostlin, která se špatně vyrovnává se změnami, takže pokud jí několikrát do měsíce s dobrým úmyslem přestěhujete, nedivte se, že se vám za to odvděčí upadanými květy a zažloutlými listy.

 

 

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.