8 tipů, jak správně pečovat o hortenzie

Hortenzie jsou tradiční květiny našich zahrad. Pro krásu jejich velkých kulovitých květů jsou oblíbené už po staletí a na předzahrádkách, ale i v nádobách na terasách, balkonech či okenních parapetech mohou dělat radost i vám. Chce to jen o ně správně pečovat.

Z Asie se k nám hortenzie dostaly v 18. století. Jsou poměrně choulostivé, vyžadují kyselejší půdu, polostín, pravidelnou zálivku a výživu. Jen tak se budete moci těšit z jejích květů, a to od července dlouho do pozdního podzimu. Aby vaše hortenzie prospívaly, přinášíme vám k jejich pěstování několik osvědčených tipů.

Tipy, jak pečovat o hortenzie, aby vám krásně kvetly

  1. Hortenzie potřebují kyselejší prodyšnou půdu (pH 5 – 6,5), nejlépe smíchanou s rašelinou. Můžete přidat i jehličnanku z borovic. Rozhodně se jim nepovede ve vápenité zemině.
  2. Je nutné dopřát hortenziím dostatek vláhy, jinak rychle uvadají. Bez pravidelného zalévání vám suché a horké léto nepřežijí.
  3. Také výživy spotřebují poměrně dost – přihnojovat byste je měli od dubna do srpna asi tak po dvou týdnech.
  4. Hortenzie vám budou vděčné, když jim během vegetačního období dopřejete ještě několikrát porci čerstvé rašeliny.
  5. Květy u hortenzií vyrůstají na starém dřevě. Když výhony zmrznou, obvykle na jaře vyrazí nové a do podzimu pěkně zesílí. Na těch porostou květy v následujícím roce.
  6. Hortenzie stříháme na jaře. Zbavíme je suchých a přemrzlých větví, zkracujeme silnější jednoleté pruty, které vyrůstají odspodu, na dva až tři páry oček. Těch slabších výhonů se zbavujeme, stejně jako úplně starých větví. Tím získá keř na síle a květenství jsou bohatší.
  7. Na zimu je nutné přihrnout na kořeny listí nebo jehličí, případně rostlinu ochránit netkanou textilií. Kořeny hortenzie jsou velmi choulostivé a velké mrazy bez ochrany nepřežijí.
  8. Jestli můžete, vykopejte hortenzii před zimou a dejte ji v igelitovém pytli nebo velkém květináči na chráněné místo, do kůlny nebo garáže. Pokud ji pěstujete v nádobě, přeneste ji do chladnější chodby nebo do zimní zahrady.