Hortenzie jsou tradiční květiny našich zahrad. Pro krásu jejich velkých kulovitých květů jsou oblíbené už po staletí a na předzahrádkách, ale i v nádobách na terasách, balkonech či okenních parapetech mohou dělat radost i vám. Chce to jen o ně správně pečovat.
Z Asie se k nám hortenzie dostaly v 18. století. Jsou poměrně choulostivé, vyžadují kyselejší půdu, polostín, pravidelnou zálivku a výživu. Jen tak se budete moci těšit z jejích květů, a to od července dlouho do pozdního podzimu. Aby vaše hortenzie prospívaly, přinášíme vám k jejich pěstování několik osvědčených tipů.
Tipy, jak pečovat o hortenzie, aby vám krásně kvetly
- Hortenzie potřebují kyselejší prodyšnou půdu (pH 5 – 6,5), nejlépe smíchanou s rašelinou. Můžete přidat i jehličnanku z borovic. Rozhodně se jim nepovede ve vápenité zemině.
- Je nutné dopřát hortenziím dostatek vláhy, jinak rychle uvadají. Bez pravidelného zalévání vám suché a horké léto nepřežijí.
- Také výživy spotřebují poměrně dost – přihnojovat byste je měli od dubna do srpna asi tak po dvou týdnech.
- Hortenzie vám budou vděčné, když jim během vegetačního období dopřejete ještě několikrát porci čerstvé rašeliny.
- Květy u hortenzií vyrůstají na starém dřevě. Když výhony zmrznou, obvykle na jaře vyrazí nové a do podzimu pěkně zesílí. Na těch porostou květy v následujícím roce.
- Hortenzie stříháme na jaře. Zbavíme je suchých a přemrzlých větví, zkracujeme silnější jednoleté pruty, které vyrůstají odspodu, na dva až tři páry oček. Těch slabších výhonů se zbavujeme, stejně jako úplně starých větví. Tím získá keř na síle a květenství jsou bohatší.
- Na zimu je nutné přihrnout na kořeny listí nebo jehličí, případně rostlinu ochránit netkanou textilií. Kořeny hortenzie jsou velmi choulostivé a velké mrazy bez ochrany nepřežijí.
- Jestli můžete, vykopejte hortenzii před zimou a dejte ji v igelitovém pytli nebo velkém květináči na chráněné místo, do kůlny nebo garáže. Pokud ji pěstujete v nádobě, přeneste ji do chladnější chodby nebo do zimní zahrady.