Jak pěstovat zázvor

Pěstování zázvoru není vůbec složité, ba naopak nevyžaduje mnoho zkušeností a je velmi prospěšné. O účincích zázvoru se toho již napsalo a napovídalo mnoho a není se čemu divit, že je zázvor hojně využívaný nejen v oblasti medicíny. Zázvor je rostlina pocházející z jižní Asie, jeho pěstování se ale již po staletí věnují i v Indii a Číně – nemluvě o skutečnosti, že zázvor tvoří základ čínské medicíny. Využití zázvoru je různorodé a dá se použít jak při přípravě mnoha pokrmů, tak i jako součást alkoholických i nealkoholických nápojů, sladkostí i dezertů. V dnešním článku si prozradíme, jak pěstovat zázvor doma.

Zázvor lze pěstovat jen doma

Hned zkraje nutno říci, že zázvor nelze pěstovat na zahradě a to díky klimatickým podmínkám, které jsou pro naši oblast typické. Zázvor vyžaduje teplotu pohybující se okolo 30°C, rovněž je pro něho důležité vysoké množství srážek. Proto je možné zázvor pěstovat v bytě nebo ve skleníku.

Jak pěstovat zázvor – postup krok za krokem

Nemusíte být zkušený zahradník abyste dokázali zázvor úspěšně pěstovat. S naším jednoduchým a stručným návodem to hravě zvládnete i vy.

  1. Před uložením zázvoru do květináče se doporučuje kořen namočit přes noc do teplé vody.
  2. Pro pěstování zázvoru je ideální volbou květináč o rozměrech alespoň 35 cm na šířku a 30 cm na výšku.
  3. Co se týče substrátu, volte takový, který po zalití neslehne a navíc je obohacený o kompost.
  4. Kořen zázvoru zasaďte přímo pod povrch substrátu.
  5. Pro umístění květináče je ideální místo s mírným stínem a teplotou pohybující se v rozmezí od 23-30°C. Pokud byste květináč umístili do chladnější místnosti, mohlo by se stát, že by došlo ke zpomalení růstu rostliny.
  6. Ze začátku se doporučuje zázvor zalévat mírně, jakmile se objeví první výhonky, můžete zalévat častěji. V zimě je lepší udržovat plodinu spíše suchou.
  7. Po 10-12 měsících lze rostlinu označovat za dospělou. V takovém případě můžete přistoupit k vykopání výhonků, které lze spotřebovat nebo přesadit jinam.
Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.