Skalky neboli alpinia jsou v našich zahradách stále populární. Zakryjí nevzhldné zákoutí, umí zpevnit svah a jsou velmi dekorativní. Tedy v případě, že je osázíte pěknými kvetoucími rostlinkami.
Jestli přemýšlíte nad tím, že i vy si skalku založíte, jistě se vám hodí pár tipů na vhodné skalničky. Úspěch tkví ve volbě rostlin, které potřebují přibližně stejné podmínky, aby se jim dařilo. Nekombinujte skalničky, které potřebují odlišné množství světla, vláhy či složen půdy.
Skalničky, s nimiž neuděláte chybu
V široké nabídce alpinek je několik takových, které můžete vysadit téměř všude a zkombinovat je po libosti.
- Netřesk (sepervivum) – Patří mezi nejrozšířenější skalničky, není nijak náročná a poznáte ji podle tlustých listů, které tvoří husté růžice.
- Cymbálek (Rosularia pallia) – Vypadá podobně jako netřesk, jen jeho zelené listy přechází do růžové.
- Lomikámen (Saxifraga) – Jarní skalnička kvete obvykle již v dubnu a tvoří koberce až bochánky. Barvy okvětních lístků bývají bílé, růžové i červené.
- Mateřídouška (Thymus) – Tmavě růžové voňavé kvítky vás potěší v období od května do srpna a roste tam, kde jiné rostliny kvůli ostrému slunci nerostou.
- Turan (Erigeron) – Drobná rostlina s fialovými okvětními lístky se žlutým středem kvete v červnu. Je třeba ji chránit již před prvním sněhem.
- Prvosenka (Primula) – Potěší vás v brzkých jarních měsících svými různobarevnými květy. Dává přednost polostínu a vlhčí půdě
Do skalek se nejvíc hodí bohatě kvetoucí trvalky nízkého trsnatého nebo polštářovitého vzrůstu. Pro začátek se vyhněte exotickým rostlinám a nespoléhejte se na to, že když skalničky pocházejí z hor, že vydrží všechno. Přeci jen takové skalničky vyžadují hodně znalostí a péče, proto je pro začínající skalničkáře nejlepší pořídit si otužilé rostliny. Měli byste mít také představu, do jaké velikosti budou skalničky v budoucnu dorůstat. Je dobré se vyhnout rostlinám, které se šíří téměř nekontrolovatelně, samovolně se vysemeňují nebo odnožují, a postupně tak vytlačují okolní rostliny.