Jakou změnu přinese dítě do vztahu? Jak dokáže ovlivnit rodiče

Přestože jste se na miminko celých devět měsíců těšili společně, na jeho příchod to nepřipravilo ani jednoho z vás. Ani nemohlo: u prvního dítěte si nikdo z nás neumí představit, jak to ovlivní jeho emoce, žebříček hodnot i každodenní priority. A navíc to každý vnímá jinak – jinak žena a jinak muž.

Pokud bylo dítě počato neplánovaně a manželství uzavřeno, protože “musí”, může s příchodem dítěte dojít k odcizení tak trvalému, že se vztah rozpadne. K tomu, aby dítě vztah posílilo, je rozhodně lepší, když k němu partneři dospějí, než aby kvůli příchodu dítěte vztah vlastně vznikl.

První dny a týdny s miminkem

Odborné studie tvrdí, že zhruba 18 měsíců je matka pro dítě jediným světem. Je na ni těsně fixováno a matka to vnímá stejně. V té době může mít partner pocit, že se mu žena odcizuje, dává mu přednost před manželem, i když se snaží sebevíc. Může mít pocit odstrčení “na vedlejší kolej”. Nebo může tuto nově vytvořenou dvojici vzít pod ochranná křídla a zajistit svému miminku bezpečí pro vývoj a postupné odpoutávání se od matky.

Jestli bude muž svou novou rodinu opatrovat nebo s dítětem soupeřit o pozornost ženy, se dá vysledovat často už během těhotenství. Ochraňoval vás už tehdy? Pečoval o vaše pohodlí? Pak to bude dělat, i když budete soustředěná na miminko. Pokud byl sobec předtím, nezmění ho ani vlastní dítě.

Jak si zachovat zdravý vztah

Ženu příchod miminka ovlivňuje nejen emocionálně, ale také fyzicky. I to je jeden z důvodů, proč lékaři doporučují dodržet 6 týdnů sexuální zdrženlivost, tělo ženy se musí dostat do normálu. S příchodem dítěte ale také může dojít k absenci touhy ze strany ženy a to je další změna, s níž se musí muž vyrovnat.

Příchod prvního dítěte je tedy především zkouška zralosti, a to nejen ženy, ale rozhodně i muže. Jeho prvotní postoje v ženě zůstanou uzavřené navždy, a když je s ohledem na zázemí pro dítě roky neventiluje, může je jednou, i po dlouhé době, vyhodnotit jako příznaky toho, že jí vlastně nikdy nebyl oporou. Na druhou stranu je pro vztah velmi dobré, když žena dává najevo svému muži, že vnímá jeho snahu a cení si ji. Pokud ho bude odbývat ve jménu miminka, nakonec ho opravdu odežene.

Mohlo by se Vám také líbit

Diskuze je uzavřena.