Jak pěstovat dýni Hokaido

Dýně hokaido patří mezi nejoblíbenější druhy dýní nejen pro snadné pěstování, ale hlavně proto, že se z ní dá snadno připravit mnoho skvělých zdravých pokrmů. Její chuť je nasládlá a jemná a velkou výhodou je, že se dýně hokaido nemusí loupat, protože slupka vařením změkne.

Málokdo odolá krémové polévce, omáčce, bábovce nebo příloze z dýně, ať už je jen tak pečená nebo z ní připravíte pyré. Když si ji budete sami pěstovat, budete mít tuto výbornou dýni vždy k dispozici. Dostupná je v několika barevných variantách – může být žlutá, oranžová, zelená i červená. A jak na pěstování této jednoletky?

Kde pěstovat dýni hokaido

Dýně mají rády slunce, ale snesou i polostín. Půda musí být velice bohatá na živiny, proto se běžně vysazují na kompostu, kde nemusíte řešit následné hnojení. V případě, že je budete sázet do klasického záhonu, přidejte dostatečné množství kompostu.

Dýni můžete pěstovat buď ze semínek a sazeničky si vypěstovat sami, nebo si koupíte rovnou vzrostlé sazenice.  Semínka si můžete vydlabat klidně z dýně, kterou jste si koupili na jídlo a usušili je.

Výsev na stanoviště provádějte v druhé polovině května, ve skupince po 2 – 3 semínkách v rozestupu cca 1m od sebe. Dýně se vám rychle rozroste a bude potřebovat místo. I sazenice dejte na záhon až po “zmrzlých mužích”, tedy také v polovině května. Ze sazenic se můžete těšit na rychlejší sklizeň.

Péče

Dýně Hokaido potřebuje hodně vody a živin. V době vegetace je dobré podpořit ji tekutým hnojivem, pokud ji nepěstujete na kompostu. Je dobré zajistit, aby samotné plody nebyly přímo na zemi, protože by mohly uhnívat. Použijte některý z mulčovacích materiálů, jako je seno či sláma. Vršek rostliny zaštipujte, aby se dobře rozkošatila.

Plody se sklízí přibližně koncem sprna, kdy už je stopka dýně dřevnatá a slupka tvrdá. Dýně plodí průběžně a tak je i sklizeň postupná.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *