6 faktů o opalování v létě

Jestli taky váháte, zda se v létě opalovat, nebo raději věřit tomu, že je pro nás škodlivé, jistě vám pomůže několik informací o vlivu slunce na naši kůži a nebezpečí, které nám při opalování hrozí.

1. Je opalování zdravé?

Smiřte se se skutečností, že slunění prost je škodlivé. O to víc, že problém se může objevit až po letech. Je sice pravda, že k tvorbě vitamínu D v organizmu sůluneční svit potřebujeme, bohatě ovšem stačí vystavit se slunci na 10 – 15 minut dvakrát do týdne.

2. Už první paprsky mohou škodit

S ochranou pleti opravdu začněte už s prvním jarním sluníčkem. Lyžaři ví, že i zimní slunce dokáže připalovat, a spálená kůže je to nejhorší, co vás může potkat. Pokožka na těle není po zimě na slunce připravená a jarní slunce ji dokáže spálit velmi rychle.

3. Děti vnímají UV záření intenzivněji

Děti nemají dostatečně vyvinutý proces pigmentace, mají tenčí kůži, a proto u nich dochází k hlubšímu průniku UV záření. Každé spálení v dětském věku si kůže v dospělosti pamatuje a opravdu se zvedá riziko rakoviny v dospělosti.

4. Nespoléhejte na betakaroten

Proti škodlivým účinkům opalování je důležitá  komplexní ochrana, tedy zvenku i zevnitř. Samotný betakaroten ale není pro tělo zázračnou ochranou, pokožka potřebuje i jiné důležité aktivní látky, například vitamin D3. Antioxidanty napomáhají regeneraci opálené kůže, přesto je zásadní prevence.

5, Ani solárium nic neřeší

Taky máte kamarádku, co vám tvrdí, že před sezónou je třeba zajít si do solárka? Je ještě řada lidí, kteří věří, že příprava v soláriu zaručuje bezpečné opalování. Navíc je nutné si uvědomit, že k opálení v soláriu se používá mnohonásobně vyšší záření, než vám způsobí slunce.

6. Jak vysoký UV faktor?

Myslíte si, že UV 50 je dvojnásobně účinnější, než je pětadvacítka? Bohužel to tak nefunguje. Jestli si myslíte, že s vysokým ochranným faktorem vám nehrozí nebezpečí spálení pokožky, bude to váš nejbolestivější omyl. Číslo udává dobu, po kterou můžete zůstat na slunci do nového namazání.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.