7 zajímavostí, co jste o spánku nevěděli

Spánek tvoří třetinu našeho života, je důležitý pro psychickou i fyzickou pohodu, umožňuje tělu regeneraci a nechává nás ponořit se do říše snění. I přesto, že tvoří nedílnou součást našeho života, jsou věci, co jste o spánku nevěděli. Není tedy nic lepšího, nežli se pohodlně usadit a přečíst si dnešní článek, ve kterém jsme se zaměřili na zajímavosti o spánku.

Co jste o spánku nevěděli – nebo věděli?

 1. Sny si nepamatujete celé

  Určitě i vám se někdy něco zdálo a možná jste po probuzení byli schopni odvyprávět vše, co se vám zdálo. Ve skutečnosti si člověk dokáže pamatovat jen 10% snu, nejčastěji si pamatujeme právě to, co se nám zdá těsně před probuzením.

 2. I slepým lidem se zdají sny

  Dobře, možná ne sny jako takové, ale je dokázáno, že slepí lidé mohou ve spánku vnímat emoce, zvuky i pachy.

 3. Noční můry

  Podle statistik je dokázáno, že ženám se častěji zdají noční můry, nežli mužům. Možná za to může jejich daleko barvitější fantazie.

 4. Černobílé sny

  Věděli jste, že je mezi 12% lidí, jejichž sny nemají barvité odstíny, ale jsou černobílé? Možná se vám to zdá neuvěřitelné, ale je to tak!

 5. Hluchoněmí mají sny ve znakové řeči

  Stejně jako slepým lidem se mohou zdát sny, není tomu jinak ani u lidí s poruchou řeči a sluchu. Hluchoněmí lidé mnohdy mají sny ve znakové řeči. Zajímavé, že?

 6. Během noci sníte několikrát

  Během jedné noci se nám zdá v průměru až 7 snů. Je to zajímavé, protože někdy nejsme schopni zapamatovat si ani jeden.

 7. Zdá se vám jen o lidech, které znáte

  Je dokázáno, že můžete snít pouze o lidech, které znáte. Ve svých snech tak uvidíte pouze tváře, které jste již někdy viděli – a je jedno, jestli v reálu nebo třeba v televizi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *