5 léčivých rostlin a jejich účinky

Léčivých rostlin roste v naší krásné přírodě nespočetné množství. Každá z nich má jiné specifické vlastnosti a dokáže nám pomoci s odlišnými zdravotními neduhy. Ne vždy je totiž potřeba spoléhat se pouze na pomoc v podobě tabletek a pilulek plných chemie. Zkuste to teď jinak, mnohem zdravěji. Spolehněte se na účinky léčivých rostlin, na které sázely již naše babičky. A dobře věděly proč.

5 léčivých rostlin a jejich účinky

I když jsme na samotném začátku dnešního článku zmínili, že léčivých rostlin je celá řada, zmíníme si teď 5 jejích zástupců. Určitě je všichni znáte, jen jste možná až do dnešního dne neobjevili jejich pozitivní účinky na vaše zdraví.

Heřmánek pravý

Na začátek seznamu léčivých rostlin zařazujeme heřmánek, který je skvělým pomocníkem při kožních problémech, napomáhá při hemeroidech, vsadit na něho můžeme i v případě, kdy naše tělo sužuje nějaký zánět a nenechá vás ve štychu ani tehdy, kdy vás bolí břicho nebo ledviny.

Jahodník obecný

Věděli jste, že i jahodník je takovým malým zdravotním pokladem? Je známý pro své protizánětlivé účinky, na které se můžete spolehnout v období rekonvalescence. Jahodník vám pomůže zlepšit funkci metabolismu, sníží lámavost vlásečnic, obrátit se na něho můžete i při průjmech nebo chorobách ledvin.

Kopřiva dvoudomá

To by bylo, abychom na náš seznam léčivých rostlin nezařadili kopřivu. Ta roste snad všude, je to známý plevel a určitě víte, že pokud na kopřivu sáhnete, tak vás spálí a na postiženém místě vám během chviličky vyskočí drobné pupínky. I kopřiva je ale léčivou rostlinou, používá se pro hojení ran, známá je i jako přídavek do šamponů a musíme, že se na ni můžete spolehnout i tehdy, kdy se budete trápit s ekzémem.

Libeček lékařský

Tato bylinka je často přidávána do polévek, možná si pamatujete, že vám ho babička při servírování polévky trhala do talíře. A bodejť by ne, vždyť polévkám dodá ten správný říz! Mimo to je ale skvělou volbou při zánětech močových cest nebo močového měchýře, takže pokud na tyto zdravotní neduhy trpíte, příště to zkuste s libečkem. Kromě toho podporuje trávení, snižuje hladinu kyseliny močové v krvi, utlumuje pocity nadýmání a zmírňuje únavu.

Máta peprná

Na závěr našeho seznamu léčivých rostlin zařazujeme mátu, která je častou součástí koktejlů a zároveň se pyšní několika pozitivními dopady na naše zdraví. Možná jste to nevěděli, ale máta peprná působí proti křečím trávicího ústrojí, zmírňuje nadýmání, působí proti pocitům plnosti a dokáže povzbudit k jídlu. Kromě toho se doporučuje inhalovat při rýmě, uvolňuje dýchací cesty a může napomoci při zánětu průdušek.

 

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.