4 tipy, jak vyčistit troubu snadno a bez problémů

Většina z nás to zná – do čištění trouby se nikomu nechce. Odkládate to na příště a na příště a na příště, takže se stane, že je trouba už tak špinavá, že se vám do toho zase nechce. Nakonec zakoupíte drahé prostředky na čištění trouby a po dlouhé námaze zjistíte, že vaše úsilí moc nepomohlo a navíc jste se nadýchali nebezpečných chemikálií. 

Existuje několik rad, jak odstranit z trouby nečistotu a mastnotu důkladně a přitom ekologicky. Většinu prostředků, které budete na čištění trouby potřebovat, naleznete doma a ani nebudete muset utrácet korunky.

1. Použití jedlé sody a octa

Vyjměte plechy, mřížky, prostě vše, co v troubě máte. Ve varné misce smíchejte jedlou sodu, trošku vody a ocet, dokud nevznikne hustá pasta. Ocet s jedlou sodou reaguje, takže se nelekněte, když směs bude bublat. Pastou natřete v troubě nejhorší místa. Misku se zbytkem směsi vložte do trouby na 45 minut při teplotě do 100°C. Po 45 minutách  troubu otevřete. Pozor aby nebyla příliš rozpálená,můžete se poranit. Veškeré nečistoty setřete houbičkou na nádobí. Budete překvapeni jak to jde snadno.

2. Soda a ocet podruhé

Smíchejte půl šálku sody s několika lžícemi vody, tak aby vznikla pasta. Vezměte si rukavice, protože tato práce je špinavá. Potom pastu rozetřete po celém vnitřku trouby. Pozor na topná tělesa, na ty ne. Nechte působit nejlépe přes noc, minimálně dvanáct hodin. Pak vlhkým hadříkem odstraňte co nejvíc vysušené sody. Nalijte vinný ocet do lahvičky s rozprašovačem a postříkejte celý vnítřek trouby. Ocet bude se sodou reagovat a vytvoří jemnou pěnu. Nakonec vlhkým hadříkem omyjte troubu do čista. Několikrát opakujte dokud nezmizí bílý povlak a trouba nebude čistá a lesklá.

3. Kuchyňská sůl

Na čištění připálenin je vhodná kuchyňská sůl. Nasypejte přímo do trouby, nechte zahřát. Sůl zhnědne a uvolní mastnotu. Zbytky soli pak vymeťte a vytřete hadříkem.

4. Prášek do pečiva

Na sklo trouby vyzkoušejte prášek do pečiva. Jeden prášek do pečiva rozmíchejte s teplou vodou, vytvořte pastu. Tu naneste na sklo a nechte 30 minut působit. Poté sklo důkladně umyjte a vyleštěte.

Mohlo by se Vám také líbit

Diskuze je uzavřena.