5 tipů, jak a kde využít kopřivu

Taky už jste se porozhlédli v okolí po mladých kopřivách do velikonoční nádivky? Kopřiva totiž zdaleka není jen úporný plevel v zahrádce, jde o rostlinu s mnoha zdravotními benefity pro lidský organismus. A dokonce i v té zahradě může být užitečným pomocníkem, když jí dáte příležitost.

1. Uvařte si z kopřivy

Z 200 g čerstvých vrcholků kopřivy (při sběru používáme kožené nebo gumové rukavice), asi ½ kg brambor a smetany si můžete připravit výbornou a velmi zdravou krémovou polévku. Doplníte si hladinu hořčíku, vápníku, železa, draslíku a fosforu v těle a dalších užitečných látek, jako je chlorofyl, třísloviny, histamin, serotonin, rutin a kvercetin. Kopřivu můžete použít jako špenát, tedy jako přílohu, do těstovin a všude tam, kde se špenát dá využít. Kopřiva se skvěle hodí i do nádivky. Když už teda připravujete velikonoční nádivku, nezapomeňte i na veselá velikonoční přání, která jistě potěší vaše nejbližší.

2. Kopřivový čaj podpoří detox, zažívání i zdraví močových cest

Dva tři vrcholky kopřivy zalijeme vroucí vodou a necháme louhovat. Scedíme ve chvíli, kdy je čaj jemně zelený, nikoli později, aby nezhořkl. Užívat se má při astmatu, alergiích, ekzémech, zánětech kloubů, na zklidnění trávicích potíží a hlavně „čistí krev“. Pijte ho ale vždy maximálně tři týdny v kuse, pak ho na čas vysaďte. Čaj se dá pít i ze sušené kopřivy.

3. Výluh z kopřivy na vlasy

V drogeriích se občas ještě setkáte s kopřivovým šamponem, vlasům ale pomůžete i doma připraveným výluhem. Stačí si připravit výluh za studena a jím oplachovat vlasy po umytí. Pomáhá i odvar z kořene. Kvalitu vlasů a pokožky hlavy posiluje obsah kyseliny křemičité a řady minerálů v kopřivě.

4. Kopřiva jako hnojivo

Na výrobu domácího bio-hnojiva s přirozeným obsahem dusíku potřebujete jen kopřivu a vodou. kopřivu nechte ve vodě tak dlouho, až začne kvasit. Kopřiva také urychluje tvorbu kompostu, je aktivátorem rozkladných procesů.

5. Kopřivou proti štěnicím

Mladé výhonky kopřiv mšice velice přitahují, o mnoho víc než jiné rostliny. Když kopřivě dopřejete kousek místa v zahradě, shromáždíte mšice na jedno místo a pak můžete napadené výhony ulomit a mšice zlikvidovat ve velkém třeba utopením. Na kopřivy se také stáhnou slunéčka sedmitečná, která se mšicemi živí.

Doporučené články