Rakovina prsu patří k velmi častým diagnózám a bohužel se nevyhýbá ani českým ženám. Její rozeznání v raném stádiu zvyšuje naději na uzdravení, proto je důležité absolvovat preventivní prohlídky. Jednou z těchto metod je mamografie.
Kolem mamografie už existuje řada fám a mýtů, které se pokusíme uvést na pravou míru. Navzdory různým rádoby věděckým studiím totiž vyšetření mamografem má smysl.
1. Pro ženy po čtyřicítce
Pro ženy mladší 40 let, je průkaznější vyšetření ultrazvukem, protože rentgenové paprsky nejsou pro průchod mladou mléčnou žlázou s hutnější strukturou tak úplně schopné projít.
mamograf je tedy v tomto případě opravdu zbytečné vyšetření, sono odhalí mnohem víc anomálií.
2. Od 45 let zdarma
V rámci účinné prevence ženám od pětačtyřiceti let hradí vyšetření na mamografii každé dva roky zdravotní pojišťovna. Je jen ve vašem zájmu tuto možnost pravidelně využívat a ujistit se, že jste v pořádku.
3. Mamograf vyšetřuje všechny struktury prsu
Důvodem, proč musí být prs při vyšetření krátkodobě trochu stlačený, je nutnost oddělit od sebe různé tkáně a vyšetřit je všechny. Používá se k tomu jemné rentgenové záření. Dávky záření jsou v současné době tak nízké, že se vyšetření může opakovat už po roce.
4. Zvládnou to i citlivá prsa
Jestliže máte prsa se zvýšenou citlivostí a máte obavy,jak vyšetření zvládnete, domluvte si termín vyšetření na polovinu periody. V té době jsou nejméně citlivá a tu chvilku nepohody snadněji překonáte.
5. Objednat se můžete sama
Na prohlídku mamografem vás obvykle posílá gynekolog, po 45. narozeninách by to mělo být pravidelně každý druhý rok. Jestliže to neudělá, můžete se objednat i sama, důležité je vědět, co se s vašimi prsy děje, jestli se netvoří nějaký útvar.
6. Choďte na stejné pracoviště
Vždycky je lepší jít na vyšetření tam, kde jste už byla. O vašem předchozím vyšetření se tam vede záznam a snadněji se tak odhalí případné změny. Jestli z nějakého důvodu musíte jít na jiné pracoviště, vyžádejte si zdravotní dokumentaci z předchozího místa.