Poporodní deprese a jejich projevy

Poporodní deprese je strašák mnoha maminek. Ačkoli si někteří myslí, že něco jako deprese po porodu ani neexistuje, našlo by se nespočet maminek, které o poporodní depresi bohužel vědí své. Stává se to a stává se to častěji, než si společnost uvědomuje. Rozhodně není na místě zavírat před tímto druhem deprese oči nebo se tvářit, že neexistuje.

Dnešní článek se soustředí na projevy poporodní deprese, která se neptá a zaskočí maminky nepřipravené. Pojďme si o tomto zdravotním problému říci něco více. Kdyby se deprese po porodu rozhodla zaskočit i vás, alespoň budete vědět, s kým máte tu čest.

Jak se projevuje poporodní deprese

  • Úzkost

    Prvním a nejčastějším projevem deprese je úzkost a úzkostné stavy, při kterých zažíváte nekontrolovatelný strach o vaše miminko. Někdy jsou úzkostné stavy připisovány hormonům a často se říká, že strach o dítě do matčina života jednoduše patří. Jedná-li se ale i projev poporodní deprese, jsou tyto stavy přehnané a všímá si jich i matčino okolí.

  • Zlost

    Dalším projevem deprese objevující se po porodu, je zlost, vztek a hněv. Emoce matky jsou jako utržené ze řetězu, všechno kolem ní jí nehorázně vytáčí a leze jí na nervy. Všichni v jejím okolí jí rozčilují a přivádí k šílenství, maminky mají chuť brečet, křičet nebo vzteky něčím hodit o sem nebo o zeď.

  • Pláč

    Pláč je dalším projevem deprese a patří k těm nejčastějším. Stejně jako u úzkosti je pláč, který přijde doslova zničehonic, přisuzován vlivu hormonů. V těchto stavech maminku rozpláče i hloupá reklama na dětskou výživu, pláč přichází několikrát během dne a nedá se mu poručit. Plakat se maminkám často chce i vlivem nevyspání a nervů, které přichází ruku v ruce s mateřstvím. I tak jej ale nelze podceňovat nebo brát na lehkou váhu.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.