Jak zastavit pálení žáhy

Zažili jste ten pocit pálení v krku, kyselou chuť v ústech nebo pocit na zvracení? Pálení žáhy potrápilo jistě už každého z nás. Tomuto jevu se odborně říká pyróza, nejčastěji pak trápí těhotné ženy kvůli hormonálním změnám a lidi s refluxní chorobou jícnu. K pálení žáhy dochází v okamžiku, kdy se natrávená potrava vrací zpět do jícnu společně se žaludečními šťávami.

Je víkend, venku nepříznivé počasí a vás chytlo pálení žáhy? Tak to vás jistě  budou zajímat způsoby jak se toho nepříjemného pocitu zbavit bez návštěvy lékárny.

Které potraviny vám pomůžou

V každé domácnosti se najdou potraviny, byliny či kuchyňské koření, které vám pomůžou od pálení žáhy. Tyto metody jsou bezpečné a snadno dostupné všem.

Jedlá soda

Používá se velice často. Půl lžičky rozmícháte v malé skleničce vody a vypijete. Během chvíle pocítíte úlevu.

Mléko

Podle našich babiček vám zaručeně pomůže, když vypijete hrnek teplého mléka, který neutralizuje kyselinu v jícnu a uklidní tím i váš žaludek.

Med

Med je takový všemocný lék, který nám u pálení žáhy pomáhá hned několika způsoby. Nejprve vám pomůže od bolesti, následně vytvoří obal okolo sliznice jícnu a blokuje působení kyseliny a v neposlední řadě urychluje regeneraci poškozené sliznice. Stačí, když rozmícháte dvě lžičky medu ve sklenici teplé vody.

Zázvor

Zázvor pomáhá proti pálení žáhy díky antibakteriálním a protizánětlivým účinkům. Nastrouhejte zázvor přibližně tak na kávovou lžičku, přelijte horkou vodou a nechte louhovat 10 minut. Poté přeceďte a pijte po malých douškách. Pro lepší chuť si můžete přisladit medem. Přidat můžete i citron, protože citrusy obecně také při pálení žáhy pomáhají.

Česnek

Další dobře dostupný všestranný lék. Česnek má protizánětlivé účinky podobně jako zázvor. Můžete zvýšit množství česneku ve svém každodenním jídelníčku, aby sloužil jako prevence pálení žáhy. Pro rychlejší nástup je lepší, když jeden stroužek oloupete a budete ho chvilku žvýkat.

Jablečný ocet

Ne každý má doma běžně jablečný ocet, ale je snadno k dostání v každém obchodě. Ocet pomáhá urychlit trávení potravy a působí na bolest spojenou s pálením žáhy. Stačí dvě kávové lžičky do skleničky s vlažnou vodou. Pozvolna popíjejte a úleva se vám dostaví během pár minut.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.