Jak zhubnout a vyhnout se následnému jo-jo efektu

Hubnutí je jedním z hlavních témat ženských magazínů i lékařských ordinací. Obezita trápí v posledních letech stále víc lidí, k dospělým přibývají také děti. Nejedná se totiž o problém jenom estetický, i když kvůli tomu se souží více ženy než muži, ale také zdravotní.

Kdy chceme hubnout?

Touha po hubnutí přichází u žen často v závislosti na sezóně nebo s vidinou důležitých životních okamžiků. Před létem chceme zhubnout do plavek, v zimě do plesových šatů. V těchto případech musí být zhubnutí drastické za velmi krátkou dobu. Tělo se pak většinou vzbouří a postará se o to, aby kila nabralo zpět, někdy i víc, než ubylo.

Druhým, vážnějším, důvodem jsou pak zdravotní komplikace spojené s obezitou. A těch může být celá řada: onemocnění srdce, cukrovka, vysoký tlak, zažívací obtíže, kýly, deprese, zhoubná onemocnění a další.

Jo-jo efekt a jak mu zabránit

Jo-jo efekt vzniká při rychlém hubnutí, když člověk zhubne svaly i tuk, ale následně přibere jen tuk. Vzniká právě při nezdravém a rychlém hubnutí, kdy člověk přestane jíst. Hmotnost sice brzy poklesne, ale organismus to dlouho nevydrží a vynutí si přísun potravy (často nezdravé). Začne ukládat tuk a vyrovnávat ztráty. Vrací se k původní váze nebo ji i překračuje, aby si vytvořil rezervu pro příště.

Hubnutí s rozmyslem

Zdravé hubnutí má být promyšlené a pomalé. Trvalých výsledků dosáhneme jen s malými postupnými změnami – přechodem ke zdravější stravě a s více pohybovými aktivitami. Při změně stravování pomáhají různé potravinové doplňky, které nahradí jedno jídlo. Asi je jednodušší vypít koktejl s potřebnými živinami než hned přejít od slaniny k pohankové kaši.

Dnes je také nezbytné přidávat do jídla superpotraviny, aby bylo tělo vyživené a člověk neměl různé chutě na sladké, na slané, na mastné atd. Pokud má dostatek vitamínů, minerálů a další prvků, netrápí člověka hlad, nenutí ho pojídat další a další nezdravé pochutiny.

Více tělesného pohybu
S pohybem je to podobné – prudká změna vyvolá spíš odpor. Z gauče rovnou do posilovny není ta nejlepší cesta. Skvělé je začít procházkami spojenými s nějakým cílem, jógou, prostě něčím, co je příjemné. Postupně můžeme přidávat běh, kolo, plavání, tak aby nám zájem o pohyb vydržel.

Trvalé zhubnutí získáme jen s promyšleným přístupem po malých krůčcích. Jen tak se nám podaří vyhnout nepříjemnému jo-jo efektu.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.