Zdravotnická pomoc na koncertě či sportovním utkání může zachránit život

Incidenty, při kterých jde doslova o sekundy se neodehrávají jen na silnicích, dětských hřištích nebo při adrenalinových sportech. Někdy se přihodí nečekaně, v návalu emocí, davovém šílenství nebo jen při nešťastné náhodě, která se stane v mžiku. Přítomnost záchranářů je v takovém momentu klíčová.

Neštěstí nechodí po horách…

A proto je dobré být připravený na všechny eventuality. Tuto povinnost mají organizátoři veřejných kulturních, společenských a sportovních událostí, kteří musí zajistit adekvátní péči a připravenost. Rozsah zajištění závisí na charakteru akce, a taktéž na jejím rozsahu. Zatímco komornější podniky si vystačí s jednou posádkou záchranné služby, větší zejména sportovní akce nebo festivaly musí být zabezpečeny podstatně pečlivěji. Samostatnou kapitolou jsou třeba závody rally, kdy se jednotlivé rychlostní zkoušky rozprostírají na několika desítkách kilometrech a pokryté musí být v pravidelných intervalech či dojezdových vzdálenostech. Zdravotní služba na akci je v nečekaných momentech zcela zásadní a v nejednom případě již zachránila životy.

Festivaly v hledáčku

Letní hudební festivaly jsou akcemi, na kterýcg mají zdravotníci vždycky plné ruce práce. Profesionální zásah školených zdravotníků pomohl odvrátit nejeden vážný stav. Přemíra alkoholu v kombinaci s nadměrným tělesným výkonem a horkým počasím způsobuje nejen dehydrataci, ale také kolapsové stavy. Ty méně závažné dokáže vyřešit dostatečné zavodnění a chvilka odpočinku, vážnější končí v nemocnici.

Postarat se a předvídat je povinností pořadatele

Veškeré veřejné sportovní, kulturní a společenské akce musí být po zdravotní stránce vždy zajištěné. Patří to k povinnostem organizátorů, kteří za případné problémy zodpovídají. Firmy poskytující zdravotní služby na akcích pokryjí danou událost personálně, materiálně i technicky. Využívají služeb profesionálních zdravotníků a záchranářů.

Pokud se chystáte ne letní festival po příjezdu se nezapomeňte podívat, kde se nachází stanoviště zdravotní služby. Někdy není potřeba ani alkohol k tomu, aby člověk zkolaboval. V takovém případě je dobré vědět, kde hledat pomoc.

Zdroj obrázku:
Monkey Business Images / Shutterstock.com

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.