Učení hrou opravdu funguje! Zkuste to se svými dětmi také

V klasickém školním prostředí s lavicemi, zkoušením a pevným rozvrhem se toho děti příliš nenaučí. To je názor nemalé části rodičů. Patříte k nim také? Chcete, aby vaše děti byly do učení se nadšené a motivované? Ale zase nechcete příliš experimentovat a školy s alternativní výukou jsou pro vás ještě tabu? I tak můžete svým dětem nabídnout něco víc než jen kontrolování úkolů.

Jak a proč funguje učení hrou?

Děti se nejlépe učí ve chvíli, kdy jsou na to samy připraveny a mají chuť. Jediné, co k tomu potřebují je nálada, motivace a ty správné podmínky. Průběh výuky ve škole moc neovlivníte, ale motivaci a příjemné prostředí doma vytvořit můžete.

Tip: Logické hry pro děti v každém věku najdete na agatinsvet.cz, kde na vás kromě školních potřeb, dětských knížek, hraček a her čeká také spousta zajímavých článků, nápadů a tipů pro rodiče i děti.

Samozřejmě jsou povinnosti, kterým se děti školou povinné nevyhnou. Ale i dělání domácích úkolů a opakování učiva může být zábava. Stačí, když dětem dáte dostatek důvěry a necháte je dělat si školní povinnosti ve chvíli, kdy jsou na to samy připraveny.

Nenuťte je psát diktát, když se jim zrovna chce jít ven, ale upozorněte je, že ho sice mohou dělat, až se jim bude chtít, ale musí být hotový ještě dnes. Zajistíte tak, že si děti samy naučí plánovat svůj čas a navíc budou své povinnosti plnit tehdy, kdy na ně budou nejlépe naladěny. A když motivace nebude přicházet, můžete ji uměle vytvořit. Třeba odměnou za splněný úkol, nebo tím, že se do úkolu pustíte s nimi a budete je povzbuzovat.

Motivace je to nejdůležitější: Jak motivovat děti k nudnému učení?

Přemýšlíte, jak své děti namotivovat k učení, které nebaví ani je ani vás? Musí se naučit na test a nevíte, jak jim můžete pomoct?

  • Zkuste s nimi vytvořit kartičky, kdy na jedné straně bude otázka a na druhé odpověď. A učení pojměte jako kvízovou hru se sladkou odměnou pro vítěze.
  • Pokud se vaše dítko musí naučit delší text, připravte mu na konec každé stránky či odstavce, který přečte, odměnu v podobě gumového medvídka nebo jiné dobroty. Uvidíte, jak to půjde rychle

Jak pomáháte s učením svým dětem vy?

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.