Špenát a jeho vliv na lidské zdraví

Špenát je původem z Íránu a Afghanistánu, kde byl pravděpodobně vyšlechtěn ze svého divoce rostoucího předka. Do Evropy se s největší pravděpodobností dostal díky Španělům. Postupem doby si získal na oblibě především pro svou chuť a bohaté výživové vlastnosti.

Špenátu existuje několik odrůd, ale použitím se nikterak neliší. Konzumovat lze v syrovém i tepelně upravovaném stavu. Jedená se o zeleninu, která by rozhodně neměla chybět v žádném zdravém jídelníčku. Chcete-li mít zdravé kosti, zuby, nehty, vlasy, pokožku, nervy, svaly, srdíčko, cévy, pak ho nezapomínejte zařazovat pravidelně do svého jídelníčku.

Jezte špenát pravidelně

Bylo dokonce zjištěno, že obsahuje vysoké množství biologicky aktivních látek, proto je výhodnější konzumovat jej v přiměřených dávkách a častěji. Je to lepší než se jednorázově nabouchat, protože takto dojde k plnému vstřebávání všech zdraví prospěšných látek postupně. Především děti v období vývinu by měli špenát konzumovat. Pokud jim nechutná v klasické podobě, jak jej všichni známe, zkuste špenátové smoothie s banánem… Na to už většina dětí slyší a chutná výtečně.

Zdraví prospěšné vlastnosti špenátu

Je to výtečný antioxidant a chrání lidské tělo před volnými radikály, zbavuje ho těžkých kovů a hraje důležitou roli v prevenci rakoviny a dalších civilizačních chorob. Obsažený betakarotén propůjčuje pokožce zdravou barvu a chrání rovněž před účinky slunečního záření. Dokonce zpomaluje procesy stárnutí. Vitamín A-retinol je znám pro své kladné vlastnosti na lidský zrak. Mimo jiné je účinným ochráncem sliznic v těle člověka a zlepšuje imunitu. Nechybí ani vitamíny skupiny B a vitamín C. Z Minerálů obsahuje: hořčík, sodík, draslík, železo, vápník, měď, mangan.

Pepek námořník měl pravdu

Špenát je učiněný elixír. Představuje koktejl vitamínů a minerálních látek, rozhodně by měl být součástí jídelníčku každého z nás, nehledě na fyzicky pracující a sportovce. Pepek námořník rozhodně nešlápl s volbou špenátu vedle a dobře udělal. Vezměte si z něj příklad a jezte ho pravidelně. Chceme-li mít zdravé svaly, musíme tělo uvést do stavu růstu – k tomu je zapotřebí aminokyselin, jež se nachází v rostlinách a dvě z nich jsou součástí i špenátu.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.