Co pomáhá na hmyz v domácnosti

Mravenci, moli, mouchy – kdykoliv náš domov navštíví, jsme okamžitě ve střehu. Obtížný hmyz dokáže znepříjemnit život, jako máloco. Stačí, aby nám před očima přelétl nenápadný šedý mol nebo se po lince vypravil na výzvědy příbuzný Ferdy Mravence, a my okamžitě vyhlašujeme poplach. 

Je až nepředstavitelné, že dřív byly v lidských obydlích různé druhy hmyzu naprosto běžnými obyvateli. Proto naši předkové neúnavně vymýšleli stále nové způsoby, jak se jich zbavit. Některé z nich vám přinášíme i my.

Důležitá je prevence

Říká se to stále a při každé příležitosti, že se prevence nemá nikdy podceňovat. Jestliže se nechcete o svůj byt dělit s létavým hmyzem, natáhněte si do oken sítě. Díky nim můžete bez rizika celé léto větrat a nedělat si starosti, že vám do ložnice vlétnou komáři.

Druhým důležitým preventivním opatřením, je důsledná hygiena. Snažte se držet dům v čistotě, jednou za měsíc se zaměřte i na místa, která při pravidelném úklidu trochu zanedbáváte. Odtáhněte nábytek i sporák, vydezinfikujte místo, kde stojí odpadkový koš (a samozřejmě ten koš také), vyvětrejte prádlo ve skříních a vyluxujte matrace na posteli.

Většina hmyzu má úžasně vyvinutý čich a neomylně se do domů vydává za potravou. Nikde proto nenechávejte nahnilé ovoce, zbytky nápojů v otevřených lahvích, stůl nebo pracovní desku pokapané šťávou a podobně. Tak se ochráníte před invazí mravenců či octomilek.

Co nám voní, může hmyzu smrdět

Právě vyvinutý čich hmyzích vetřelců může být naším účinným pomocníkem. Některé pachy jsou pro ně totiž nesnesitelné, například různé druhy koření: hřebíček, pepř, skořice. Před útokem hmyzu zvenčí pomůžou i některé byliny na okenním parapetu. Tradičně je to levandule, máta, šalvěj, zkusit můžete i afrikány. Jestliže nemůžete pěstovat bylinky na okně, zkuste aromatické olejíčky, včetně tea tree nebo eukalyptu.

Levandule ve skříni vyžene i moly šatní, stejně jako kousek cedrového dřeva. A jestli nemáte levanduli ani cedr, proložte si prádlo toaletními mýdly.

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.