Spárovací hmota

Spárovací hmotu na obklady nebo dlažbu je potřeba volit podle účelu použití

Využití spárovací hmoty je poměrně široké. Využíváme je všude tam, kde je potřeba začistit spáry mezi obklady nebo dlažbou. Je však potřeba si uvědomit, že není spárovací hmota jako spárovací hmota. Existuje několik variant, které jsou vhodné podle účelu použití. Použijete-li tedy správnou spárovací hmotu pro konkrétní použití, zajistíte si tak její dlouhou životnost.

Nejuniverzálnější řešení

V zásadě lze říci, že pokud potřebujete velice univerzální řešení, které je schopno odolat vodě, zvládá určitou zátěž a změny teploty, můžete bez problémů vsadit na klasiku. Tím máme na mysli cementové spárovací hmoty. Vyberete-li si spárovací hmoty od kvalitního výrobce, můžete si být jisti dlouhou životností a zvýšenou odolností proti vlhkosti. Pokud obsahuje spárovací hmota speciální hydrofobní přísady, potom to zvyšuje také její odolnost proti plísním. To se samozřejmě hodí zejména v koupelnách. Kvalitní cementové spárovačky se také vyznačují tím, že mají:

  • Snadnou údržbu
  • Vysokou odolnost proti opotřebení

Lehká údržba těchto spárovacích hmot je zajištěna díky jejich povrchu, který je hladký a kompaktní. Kromě toho má nízkou nasákavost, takže do sebe nevtahuje nečistoty. Znakem kvalitní spárovačky je také odolnost proti obrušování. Samozřejmostí dobré spárovací hmoty by také měla být pevnost v tlaku, v tahu i při ohybu.

Hygiena na prvním místě

Pokud máte obklady v místech, kde jsou vysoké nároky na hygienu, je vhodné zvážit použití jiného typu spárovací hmoty, než je ta cementová. Takové typické místo, kde je hygiena na prvním místě, je kuchyně. Jednoduše zde připravujeme jídlo, a tak zde nechceme vidět ulpívat žádné nečistoty. V tomto případě se používají epoxidové spárovací hmoty. A to zejména z toho důvodu, že nejsou porézní, ale naopak mají hladký povrch a extrémně nízkou nasákavost. Taková spárovačka odolává i mastnotě a olejům, které lze snadno setřít.