Co se s vaším tělem stane, když přestanete kouřit

Začátek roku patří různým předsevzetím včetně rozhodnutí, že přestanete kouřit. Vždyť co si budeme povídat, utratit denně nejméně 80 korun za krabičku cigaret, to je za 34 let víc než milion, který prostě spálíte.

Ještě zásadnější ztráta, než je ten milion korun, je fakt, že se kouření podepisuje na zdraví a na celkové kondici. Bohužel většina kuřáků žije s představou, že to bude trvat celé roky, než se změny k lepšímu projeví. Jenže to tak není.

 

Co se děje už první den bez cigaret

Už do 20 minut od vykouření poslední cigarety se vám upraví krevní tlak i oběh. Končetiny se správně prokrvují, zlepší se tepová frekvence. Zhruba do dvanácti hodin se tělo zbaví oxidu uhelnatého, který je vdechován jako součást cigaretového kouře. Krev se mnohem lépe okysličuje, už během prvního dne se snižuje riziko infarktu.

Začínají se čistit plíce a to tak, že začnou produkovat více hlenu, který odkašláváte. Je pravda, že tento proces může být provázený bolením v krku i bolením hlavy, to vše je způsobeno detoxikací.

Změny za první týden

Nikotin se z organismu vyloučí za dva dny, v té době se normalizuje čich i chuť. Jenže v průběhu prvního týdne můžete očekávat abstinenční příznaky doprovázené mrzutostí, nervozitou, někdy i stavy úzkosti. Čekejte, že budete roztěkaní a nesoustředění, ale s trochou trpělivosti to do týdne překonáte. Obrňte se pevnou vůlí, protože vás bude přepadat chuť si zapálit. U 60% kuřáků tyto nepříjemné stavy zmizí asi do měsíce. Jestli se nevzdáte, ve stejné době začnou být změny i viditelné, vaše pleť bude lépe vyživovaná, takže ztratí svou obvyklou šeď i několik vrásek. To je už dost dobrý důvod pokračovat, i když chuť na cigaretu je silná.

Když vydržíte víc než rok, vaše zdraví se významně zlepší, riziko srdečních onemocnění klesne na polovinu. Tedy pokud si budete zároveň s odvykáním kouření hlídat i zvýšenou chuť k jídlu. Ale i ta naštěstí časem pomine.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *