Rostlina dracena – jak ji pěstovat

Dracena (Dracaena marginata) neboli dračinec je rostlina s dlouhými stonky a růžicí úzkých okrasných listů na vrcholku. Elegantní rostlina z čeledi chřestovitých je příbuzná agáve a pochází z Asie a Afriky. Hodí se do bytů i domů.

Draceně se daří v místnostech se stálou teplotou a s dostatečnou vzdušnou vlhkostí. To jsou pro ni dost zásadní podmínky, aby dobře prospívala. Pokud jí nemůžete stabilní teplotu a vlhkost zajistit, je lepší se do pěstování nepouštět, abyste nebyli zklamaní. Jinak není na pěstování nijak zvlášť náročná.

Podmínky pro pěstování draceny

Krásně dekorativní dracena má ráda teplotu kolem 20 °C, teploty pod 15 °C nebo nad  30 °C pro ni mohou být fatální. Vyberte jí místo, kam nedopadají přímé sluneční paprsky, je tam ale dostatečné světlo. Úplný stín dračinci také nevyhovuje. 

Na substrát a hnojení není dracena nijak náročná. Stačí ji zasadit do výživného substrátu a zhruba po dvou letech přesazovat do větších nádob. Přihnojovat můžete po dobu vegetace hnojivem pro pokojové rostliny, když ale zapomenete, nic se neděje. Co má ale opravdu ráda tato rostlina, je vzdušná vlhkost. To znamená časté rosení listů a občas sprcha  (hlavně v létě).

V období růstu je dobré dračinec zaštipovat. Včasným zaštipováním docílíte pěkného tvaru listů. Dracena může dorůst až do dvou metrů, takže je pravděpodobné, že vás za léta pěstování dokonce přeroste.

Dracena čistí vzduch

Dracena patří mezi pokojové rostliny, které zbavují okolní vzduch od toxických látek. Díky ní máte vzduch v pokoji čistý a zdravý. Dokáže snižovat obsah benzolu, formaldehydu a trichlorethylenu ve vzduchu, čímž pomáhá vašemu zdraví. Podle testů se také údajně zjistilo, že dračinec dokáže vnímat naše emoce. Takže, když vám bude těžko, je dost dobře možné, že vám dracena třeba pomůže se alespoň uklidnit.

Zdroj obrázku: Pixel-Shot / Shutterstock.com

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.