Chutná trochu jako oříšky, je bohatým zdrojem bílkovin a Inkové ji považovali za skutečný poklad. Řeč je o rostlině merlík chilský (Chenopodium quinoa), která se v Jižní Americe stále využívá jako obilovina, přestože jí není.
Quinoa existuje ve třech variantách – černá, červená a bílá. Bílá je nejběžnější a má příjemnou máslovou chuť. Červená je křupavější a připomíná chutí oříšky a nejkřupavější je černá, která je také chuťově nejvýraznější. Obsahuje hořčík, fosfor, mangan, měď, vápník, železo, zinek, draslík, spousty vitamínů B1, B2, B6 a vitamin E. A dobrá zpráva pro celiaky: neobsahuje žádný lepek. Můžete si z ní semlít mouku, uvařit a připravit jako jáhly, pohanku či bulgur, nebo ji zkusit zamíchat do salátu.
Příprava quinoy není nijak složitá. Před samotnou přípravou je lepší quinou vyprat v horké vodě nebo ji na hodinu namočit. Pak quinou vařte ve vodě v poměru 1:2 asi 10 – 15 minut. Chcete-li, aby byla měkčí, můžete ji nechat pod pokličkou “dojít”.
Salát plný quinoy
Tento dobrý salát s quinoou si můžete připravit v kterékoliv roční době. Na přípravu budete potřebovat:
- 120 g quinoy
- 1 ks menší cibule
- 1 svazek plocholisté petržele
- 4 lžíce sušených rajčat
- 0,5 hrnku černých oliv
- 150 g sýru feta
- 2 lžíce olivového oleje
- citronová šťáva z půlky citronu
- sůl
- pepř mletý
- několik salátových listů (může být mix)
Postup:
Quinou propláchněte a v mírně osolené vodě vařte 8 – 10 minut. Uvařenou quinou sceďte a nechte okapat na cedníku. Cibuli a petržel nasekejte najemno, rajčata a olivy nakrájejte na kousky, fetu také nakrájejte na kostky nebo nadrobte. V misce smíchejte uvařenou quinou a všechny další ingredience, podle chuti osolte a opepřete. Podávejte s opranými listy salátu.
Náš letní tip:
Místo petržele a sušených rajčat nakrájejte do salátu 2 větší čerstvá rajčata a 1 salátovou okurku. Hotový salát nechte vychladit. Takto připravený osvěžující salát je ideální svačinka nebo lehký oběd v horkých prázdninových dnech.