Rakovina vaječníků – 7 příznaků tichého zabijáka

Ovariální rakovina se bohužel řadí k těm zákeřným, které se diagnostikují obvykle až v pozdním stádiu, kdy už není moc šancí s ní něco dělat. Přitom právě zjištění v raném stádiu zvyšuje šance na přežití.

Fakt, že nádor na vaječníku nemusí gynekolog odhalit ani při pravidelné prohlídce, je způsoben jejich umístěním v dutině břišní. Proto je víc než důležité všímat si průvodních příznaků.

Nadýmání, zvětšení břicha

Jedním z příznaků může být častější nadýmání, tlak v břiše, pocit plnosti a to vše může být provázeno zvětšením břišních partií. Jestliže se vám tedy výrazně zvětší břicho, ale ostatní části těla naopak hubnou (hlavně na končetinách je to zřetelné), nepodceňte to.

Neustále pobolívání břicha

Nemusí to zpočátku být velká bolest, spíš jen nepříjemné pobolívání, především v podbřišku. I to je příznak, který není radno podcenit, zvlášť když ho doprovází další jevy.

Menší porce jídla

Bývá obvyklé, že se žena s nádorem na vaječníku cítí sytá po malé dávce jídla nebo trpí úplným nechutenstvím. Do velké míry je to způsobené nadmutým břichem a vyšším množstvím vody v těle.

Problémy s dýcháním

Příznaky ovariální rakoviny jsou vlastně všechny nejednoznačné a dají se přisoudit jiným zdravotním potížím. Mezi nimi je i dušnost, zadýchávání, prostě potíže s dýcháním.které dlouho mohou být považovány za respirační onemocnění.

Změna vyprazdňování

Toto onemocnění často bývá provázeno střídáním zácpy s průjmy. I tento jev může znamenat jiné onemocnění, ale je dobré nechat se kompletně vyšetřit a raději nádor vyloužit, než něco zanedbat. I nenadálé zvracení a pálení žáhy u žen, které jím dříve netrpěly, může být symptom.

Časté močení

I tento příznak může být zapříčiněn jiným onemocněním, například zánětem močového měchýře. Je ale také jedním z průvodních jevů rakoviny vaječníku.

Poruchy menstruace, bolestivá ovulace

Stejně jako u ostatních příznaků, samotná zpožděná menstruace nemusí nutně znamenat nic vážného. Ve spojení s ostatními příznaky už ale výrazně zvyšuje riziko vážného nálezu. Také bolesti v podbřišku v době ovulace a bolesti při pohlavním styku jsou znameními, že něco není v pořádku a je vhodné jít k lékaři.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *