Jak zařídit nový byt? Tipy pro moderní bydlení

Stěhujete se do nového? Zařiďte si byt podle posledních trendů, ať už se jedná o podnájem nebo o vaše vlastní bydlení. Poradíme, na co se zaměřit a jakým chybám se vyvarovat. Zjistěte, jak bydlet prakticky a zároveň stylově.

I koupelna může být zajímavá

Spousta lidí koupelně nevěnuje příliš velkou pozornost. Hlavně, aby v ní bylo vše, co nezbytně potřebujeme. Ale s tím my se nespokojíme. I koupelny totiž mohou být designové a krásné. Vytvořte si z této místnosti prostor, kam si budete chodit odpočinout a načerpat nové síly. Vsaďte na některý z oblíbených bytových stylů. Podívejte se na článek Inspirace pro vybavení koupelny. Určitě najdete ten svůj.

Jak zařídit obývací pokoj

Obývací pokoj slouží k setkávání s rodinou a přáteli. Myslete na to při výběru nábytku. Kolik vás zde bude běžně sedávat? A nebude lepší koupit rovnou rozkládací gauč, aby u vás mohli známí přespat? V menších domácnostech se vyplatí pořídit kousky s úložným prostorem.

Sezení uspořádejte okolo dominanty pokoje. Může jít o televizi, ale i velké okno. Nezapomeňte na dostatek úložného prostoru – komody, stolky, boxy. Koberec zajistí větší pohodlí. Dekorační polštáře, plédy a květiny se zase postarají o útulnost.

Pokud chcete prostor opticky zvětšit, volte převážně světlé a neutrální barvy. To ale neznamená, že se musíte zříct barevné sedačky. Jeden výrazný solitér se bude v prostoru skvěle vyjímat. I tmavé barvy obývacímu pokoji sluší.

Jak to s tmavými barvami odstíny nepřehnat? Vyhraďte jim jen jednu stěnu pomocí nátěru a dále je použijte třeba jako barvu dekorací. Trendy jsou tmavě šedá, tmavě fialová a tmavě hnědá. Nezapomeňte na kvalitní osvětlení. V současnosti jsou trendy malá světýlka, ale i velké designové lampy a lustry čistých geometrických tvarů.

Zdroj obrázku: Photographee.eu / Shutterstock.com

Kuchyň je srdcem rodiny

Kuchyň by měla být především funkční a chytře uspořádaná. Jestli se stěhujete do pronájmu, s rozmístěním nábytku toho moc neuděláte. I tak si ale můžete vybavení uložit tak, abyste měli vše důležité vždy po ruce. V malých kuchyních zvětšíte objem úložného prostoru pomocí poliček a nástěnných držáků na koření a náčiní. V módě jsou teď přírodní materiály, tak se toho při nákupu držte a snažte se minimalizovat plast.

Pokud se vám nelíbí obložení, jaké vám zde zanechal původní majitel, kupte si ve stavebninách nálepky na kachličky. Přelepíte jimi původní vrstvu a dáte jim zcela novou barvu, vzor a styl. Některé kuchyňské skříňky se zase dají oživit pomocí samolepících fólií. Chcete do místnosti vnést trochu zeleně? Pěstujte bylinky.

Jaké barvy zvolit do kuchyně? Minimalistickým interiérům sluší zejména ty neutrální. Ovšem pěkně budou vypadat i zajímavé kontrasty, například ve formě obkladů nebo bytového textilu, a samozřejmě dřevěné a kovové prvky.

Zdroj obrázku: Photographee.eu / Shutterstock.com

Ložnice je vaše království

Pojďme se nejprve pobavit o barvě. V ložnici buďte s výběrem barevné palety opatrní. Přeci jen je to místo, kde odpočíváte a spíte. Proto nevybírejte barvy, které mají silný energetický náboj (červená), pohlcují světlo (černá, tmavě hnědá) nebo burcují mysl k aktivitě (výrazná oranžová či fialová). Spolehněte se na neutrální barvy a pastelové variace. Uklidňují, prosvětlují prostor, takže si nebudete připadat stísněně, a pomohou vám relaxovat. Výrazné barvy použijte jako barvy doplňků (svíčky, dekorační polštářky).

Při výběru postele a matrace si dobře rozmyslete, jaký rozměr a materiály vám budou vyhovovat. Dřevo je klasika, ovšem kovové rámy vám vydrží celý život. Oblíbené jsou také čalouněné a postele z dřevotřísky. Co se matrací týče, chtějte co nejodolnější, abyste ji nemuseli za pár let měnit. Prostor pod postelí můžete využít jako úložný prostor. Za tímto účelem jsou skvělé boxy na kolečkách.

S dekoracemi to nepřehánějte, abyste si prostor zbytečně nezahltili. Ve vzdušné a prostorné místnosti se vám bude lépe spát. Pro ještě příjemnější odpočinek zauvažujte nad zvlhčovačem vzduchu. Ideální na zimu, kdy se hodně topí. Ložnici ozdobte například rostlinami a fotografiemi.

Zdroj obrázku: Svet_Feo / Shutterstock.com

Kromě jednoho hlavního lustru si pořiďte i menší lampičky – více zdrojů světla je ve večerních hodinách příjemnější. A ač jsou úsporné žárovky z mnoha důvodů skvělé, měkké žluté světlo je na noční čtení lepší.

Mohlo by se Vám také líbit

Diskuze je uzavřena.