Zabraňte zdravotním potížím, které mohou být způsobeny sedavým zaměstnáním

Třetinu z celého dne strávíme v práci a proto není divu, že naše povolání ovlivňuje nejen kvalitu našeho osobního života, ale také kvalitu našeho zdraví.

Pracovní režim se neustále dokola opakuje, nejčastěji pět dní v týdnu, osm hodin denně. Nebylo by  proto vhodné se na chvíli zamyslet a říct si, zda náš pracovní režim nějak negativně neovlivňuje náš zdravotní stav?

Ani se nehnu“ aneb strasti a pasti sedavého zaměstnání

Od  asistentky, úřednice, přes programátora až po ředitele, jednatele a nespočet dalších povolání mají všichni tito lidé jednu společnou věc. Ano, správně….Židli.

Již výběr samotné židle samozřejmě plní velmi důležitou roli. Každý z vás se otočte a podívejte se na čem právě teď sedíte. Je to „profi“ kancelářské křeslo nebo stará „rozhrkaná“ židlička s podsedákem? Samozřejmě na pojem „zdravé sezení“ zapomeňte, vážně neexistuje. Nezapomínejte na to, že při sezení jsou vaše meziobratlové ploténky neustále stlačovány a záda se nachází v nepřirozeném úhlu. Pořízením například ergonomické židle nebo dalších zdravotních pomůcek můžete následky zdlouhavého sezení zmírnit a předejít tak potížím bolesti zad.

bolesti-zad

Druhým velmi důležitým a pro mnoho lidí velmi neoblíbeným aspektem je pohyb. Že po práci každý den spěcháte na trénink? Nebo co druhý den běžíte na cvičení? Gratulujeme! Vy se nejspíše s problémy zad v  lékařské péči ocitnete za hodně dlouhou dobu, jestli vůbec.

Ale co lidé, kteří celou pracovní dobu prosedí, přijedou domů a jediné, co udělají, je to, že se opět posadí do křesla nebo si rovnou lehnou na pohovku? Tito lidé si zadělávají na velký zdravotní problém. Máte domácího mazlíčka? Vezměte ho na minimálně hodinovou procházku!  Pejskovi uděláte obrovskou radost a sobě jen a jen prospějete. Že pejska nemáte? Jděte se projít s partnerem či s kamarádem a neseďte opět zbytečně v kavárně či jiném podniku. Zkuste si také například vyhradit alespoň 20 minut během dne a zacvičit si několik cviků, zaměřených na záda.

眠る女性

Jak 1/3 dne strávíme v práci, tak i 1/3 dne strávíme  v posteli, proto je velmi důležitým faktorem také kvalitní spánek, který ovlivňuje vaše matrace.  Správným výběrem matrace můžete rovněž předejít bolestem zad. Nepodceňte její výběr!

Mnoho lidí by zřejmě nenapadlo spojovat sedavé zaměstnání s potíží otoků nohou, ale i tyto potíže jsou velmi časté. Problémy dolních končetin jsou způsobeny střídavým dlouhým sezením a stáním, nevhodnou obuví či obezitou. Otoky jsou způsobeny tím, že žíly nejsou schopny v dostatečně rychlém tempu odvádět krev zpátky do srdce a dochází tak k nahromadění tělních tekutin v okolních tkáních.

Velmi důležitá je totiž i poloha dolních končetin během spánku. Obrovským pomocníkem je speciální polohovací rošt . Díky jeho možnostem si tak můžete například zvýšit polohu v oblasti dolních končetin a tím zajistit rychlejší odtok krve.

Pokud jsou ovšem vaše zdravotní problémy závažné či chronického rázu, neváhejte v tomto případě vyhledat pomoc lékaře.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.