Proč nám chybí motivace

Každý z nás se občas dostane do bodu, kdy mu chybí motivace a má pocit, že veškeré předchozí úsilí bylo a je zbytečné. V takovou chvíli se nám do ničeho nechce.

Důvodů k náladě, kdy jako bychom neměli žádný motiv ráno vstát z postele a o něco se snažit, může být mnoho. Prvním krokem k nápravě je nutnost uvědomit si, proč jsme demotivovaní, kde nastala chyba.

Únava

Jednou z nejčastějších příčin ztráty motivace bývá únava, vyčerpanost a dlouhodobý stres. Příčinou může být přepracovanost, nebo problémy v soukromí. V takovém případě je nejlepším řešením odpočinek, ideálně takový, aby si odpočinulo tělo i hlava. Je dobré zkusit meditaci, dlouhou procházku v přírodě, cokoliv, co pročistí hlavu a pomůže srovnat priority.

Zapomínáme na cíle

Někdy během práce na projektu zjistíme, že už vlastně ani nevíme, proč jsme s ním vlastně začali. Nemusí to nutně znamenat, že nás cíl přestal zajímat, jen se postupem času mohlo stát, že odměna není pro nás atraktivní, než tomu bylo na počátku.

V tuhle chvíli máme v podstatě jen dvě možnosti, Buď se zkusíme zamyslet nad nějakou inspirací do budoucna a projekt dokončíme, nebo od tohoto cíle prostě upustíme. Někdy se situace změní natolik, že se nevyplatí vynakládat energii na to, abychom v něm pokračovali.

Dobré věci vyžadují čas. Mějte svůj cíl stále na očích, rozplánujte si postup a užijte si cestu. Nezapomínejte oslavovat malá vítězství a odměňovat se za úsilí. To všechno vám pomůže překonat chvíle pochybností, kdy se vám nechce pokračovat dál

Cíle se nepřibližují

Často bývá potíž v tom, že nevidíme žádné pokroky ve svém snažení. Nevidět alespoň drobné úspěchy může vytvářet špatnou náladu a nechuť pokračovat ve vytyčených cílech. Možná jsme si zvolili nereálný cíl. Například pokud je vaším cílem uběhnout maraton, nepoběžíte hned naostro 40 kilometrů. Trénink si nejspíš rozplánujete a budete se snažit uběhnout každý den určitý počet kilometrů. Dávky pak budete postupně navyšovat. Pokud se nám daří plnit úkoly, víme, že se posouváme k cíli a naše motivace rapidně vzroste.

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.