Nečtete knihy? Víte proč byste měli začít ještě dnes?

Dlouhodobé statistiky ukazují, že se čtení knih z našich volnočasových knih pomalu vytrácí. Dnešní digitalizovaná doba nabízí jiný druh zábavy, snít s knihou v ruce pomalu ale jistě přestáváme. Přitom čtení není jen o těch příbězích, které v knihách nalézáme, má pro nás i další benefity, o něž se zbytečně připravujeme.

Kniha vás může natolik zatáhnout do děje, že se aktivují určité části mozku a vy tak spolu s hrdiny knihy můžete prožívat jejich dobrodružství téměř jako svou vlastní zkušenost. A co víc, mentální stimulace dokáže zpomalit (a snad i jim předejít) závažné nemoci, například demenci nebo Alzheimerově nemoci. Už jen tento důvod je dost silný na to, abyste začali číst hned dnes, nemyslíte?

Čtení rozšiřuje slovní zásobu

Čím více knih přečtete, tím víc slov se vám usazuje v paměti. Proto je důležité vést ke čtení i děti. Čtení je také velmi dobrou učební pomůckou při učení novému jazyku, samozřejmě musíte číst knihy v jazyce, který se učíte.

Spolu se zlepšováním slovní zásoby se zvyšuje i množství znalostí a zkušeností. Vždyť v literatuře je popsáno tolik životních situací, že může být opravdovou inspirací. A v neposlední řadě je schopnost formulovat, najít vhodná slova, velmi prospěšná pro vaše sebevědomí.

Čtení zbavuje stresu

Jistě to zažil každý čtenář knih: když ji vezmete do ruky a začtete se do příběhu, najednou se odplaví všechny starosti a problémy. Děj vás zbaví stresu a zklidní. Pokud trpíte nespavostí, připravte si na noční stolek nějaké pohodové čtení a před usnutím si kousek přečtěte. Pravděpodobně se spánek dostaví velmi brzy. Ovšem usnete klidní a odvedení od běžných starostí, které vám často nedovolí usnout.

Čtení zlepšuje paměť, analytické myšlení i empatii

Rozvinutý příběh s mnoha postavami nás nutí pamatovat si souvislosti. Každá nová vzpomínka pak vytváří novou synapsi (nervové spojení v mozku) a tím rozvíjí krátkodobou paměť. Čtení detektivních příběhů navíc stimulují vaše kritické myšlení, schopnost analyzovat situaci a pamatovat si detaily. Čtení vás přiměje nejen luštit zápletku, ale přemýšlet nad dějem i z hlediska toho, jak je napsaná. Podněcuje náhled z mnoha úhlů. A v neposlední řadě umí čtenáře přimět vcítit se do jednotlivých postav, zbavit se předsudků. To se odráží i v jeho přístupu k reálným lidem ve skutečném životě.