Chia semínka pomáhají s hubnutím. Poznejte výhody těchto semínek

Chia jsou semínka rostliny šalvěj hispánská a už staří Aztékové je měli za posvátné. Byly jim takovým zdrojem energie, že je nazývali “jídlo válečníků”. Už jen jediná hrst jim dodala tolik síly, že jim energie vystačila na celý den. Nutriční složení chia semínek je opravdu fantastické.

Chia semínka jsou bohatá na bílkoviny, tuky a vlákninu. Obsahují vápník, železo, bor, draslík, hořčík, fosfor, zinek a mangan, vysoké množství antioxidantů a vitamíny B1, B2, B3, E a C. Za zmínku stojí také vysoké množství omega 3 a omega 6 – esenciálních mastných kyselin. Jak dokážou chia semínka ovlivnit lidské zdraví?

Chia a zdravotní benefity

Díky svým úžasným výživovým hodnotám dodávají chia tělu spoustu energie a síly, zlepšují zažívání a regulují hladinu cukru v krvi. Lidé ho užívají jako podpůrný prostředek při cukrovce či vysokém krevním tlaku, čemuž napomáhá především vysoký podíl vlákniny, která množství cukru v krvi dokáže snížit. Díky obsahu kyseliny alfa-linolenové (ALA) je vhodné konzumovat chia, protože snižují riziko srdečních onemocnění a mrtvice.

Mezi další zdravotní přínosy chia semínek patří zlepšení při onemocnění štítné žlázy, kyselého refluxu či při celiakii. Snižují také  hladinu cholesterolu v krvi.

Hubnutí s chia semínky

Chia semínka mají vlastnost důležitou pro snižování váhy a to je jejich schopnost na sebe vázat vodu. Mohou absorbovat 9 -12 krát více vody, než je jejich hmotnost, takže zaplní žaludek a vy budete mít dlouho pocit nasycení. Díky tomu nebudete nic ujídat mezi jídly, sníží se vám chuť na sladké a navíc budete mít dost energie na pohyb. 

Jestliže si dáte chia semínka k snídani, přísun bílkovin a ostatních živin zajistí, že se během dne nebudete přejídat, protože nebudete mít hlad. Voda vázaná na semínka zajistí hydrataci, jen je dobré opravdu dobře semínka namočit či zapít. Namočené vytvoří gelovitou hmotu podobnou pudinku a lépe se z nich vstřebávají živiny.