Jakou funkci mají ledviny? Jak zjistit jejich poškození?

Ledviny jsou párový orgán, který má pro organismus velmi důležitou roli. Vlastně ne jednu, má jich hned několik. Jsou umístěny pod žebry v oblasti beder a před poškozením nárazem či před prochladnutím je chrání speciální tukové pouzdro pod vrstvou svalů. 

Když ledviny fungují správně, je všechno v pořádku. Jejich nedostatečná aktivita může zapříčinit řadu zdravotních problémů, bohužel i těch fatálních, které mohou končit smrtí. Poškození ledvin nezjistíme podle bolesti, ony totiž nebolí. Jak poznat, že nefungují správně, si vysvětlíme.

Funkce ledvin v těle

Ledviny, dva poměrně malé fazolovité útvary (jejich délka se pohybuje zhruba mezi 10 – 12 cm), mají opravdu hodně práce. Co všechno pro náš organismus dělají?

  • regulují množství vody v těle
  • ovlivňují množství minerálních látek v těle, hlavně sodíku, draslíku, vápníku, fosforu, hořčíku
  • vylučují odpadní látky, které tělo už dále neumí využít (např. močovinu, kreatinin, kyselinu močovou a další)
  • řídí kyselost (pH) vnitřního prostředí těla
  • regulují krevní tlak a ovlivňují krvetvorbu
  • aktivují vitamin D vznikající v pokožce působením slunečního záření
  • odbourávají hormony a jiné látky vznikající v těle
  • vylučují cizorodé látky z těla (například z léků, při otravě a pod.)

Jak poznat příznaky poškození ledvin

Ledviny přečerpávají čtvrtinu krve v těle, aby ji vyčistily. Každý den se v těle vytvoří 1—2 litry moče, jimiž odchází všechny toxiny a odpadní látky z organismu pryč. Jestliže se začne moč v těle zadržovat, zvýší se krevní tlak nebo je diagnostikována chudokrevnost, je velmi žádoucí provést vyšetření ledvin. Kdy byste určitě měli zajít k lékaři?

Vysoký krevní tlak má s ledvinami spojitost, vytvářejí totiž renin, který pomáhá udržet normální krevní tlak. Špatná funkce ledvin ovlivní tvorbu reninu a zdravotní problém je na světě.

Otoky spojené s únavou jsou druhým varovným příznakem. Ledviny ztrácejí schopnost správně vylučovat odpadní látky, ty se v těle hromadí a způsobují únavu, celkovou slabost, nechutenství, otoky či svalové křeče.

Změna močení je dalším signálem, že se něco děje. Močení může být bolestivé (řezavé), což sice bývá i příznakem zánětu močových cest, ale i záněty jsou znamením, že je třeba se na ledviny soustředit. Špatné je ovšem to, když se frekvence močení radikálně sníží a tekutina se zadržuje v těle (viz otoky).

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.