Zdraví

Jakou funkci mají ledviny? Jak zjistit jejich poškození?

Ledviny jsou párový orgán, který má pro organismus velmi důležitou roli. Vlastně ne jednu, má jich hned několik. Jsou umístěny pod žebry v oblasti beder a před poškozením nárazem či před prochladnutím je chrání speciální tukové pouzdro pod vrstvou svalů. 

Když ledviny fungují správně, je všechno v pořádku. Jejich nedostatečná aktivita může zapříčinit řadu zdravotních problémů, bohužel i těch fatálních, které mohou končit smrtí. Poškození ledvin nezjistíme podle bolesti, ony totiž nebolí. Jak poznat, že nefungují správně, si vysvětlíme.

Funkce ledvin v těle

Ledviny, dva poměrně malé fazolovité útvary (jejich délka se pohybuje zhruba mezi 10 – 12 cm), mají opravdu hodně práce. Co všechno pro náš organismus dělají?

  • regulují množství vody v těle
  • ovlivňují množství minerálních látek v těle, hlavně sodíku, draslíku, vápníku, fosforu, hořčíku
  • vylučují odpadní látky, které tělo už dále neumí využít (např. močovinu, kreatinin, kyselinu močovou a další)
  • řídí kyselost (pH) vnitřního prostředí těla
  • regulují krevní tlak a ovlivňují krvetvorbu
  • aktivují vitamin D vznikající v pokožce působením slunečního záření
  • odbourávají hormony a jiné látky vznikající v těle
  • vylučují cizorodé látky z těla (například z léků, při otravě a pod.)

Jak poznat příznaky poškození ledvin

Ledviny přečerpávají čtvrtinu krve v těle, aby ji vyčistily. Každý den se v těle vytvoří 1—2 litry moče, jimiž odchází všechny toxiny a odpadní látky z organismu pryč. Jestliže se začne moč v těle zadržovat, zvýší se krevní tlak nebo je diagnostikována chudokrevnost, je velmi žádoucí provést vyšetření ledvin. Kdy byste určitě měli zajít k lékaři?

Vysoký krevní tlak má s ledvinami spojitost, vytvářejí totiž renin, který pomáhá udržet normální krevní tlak. Špatná funkce ledvin ovlivní tvorbu reninu a zdravotní problém je na světě.

Otoky spojené s únavou jsou druhým varovným příznakem. Ledviny ztrácejí schopnost správně vylučovat odpadní látky, ty se v těle hromadí a způsobují únavu, celkovou slabost, nechutenství, otoky či svalové křeče.

Změna močení je dalším signálem, že se něco děje. Močení může být bolestivé (řezavé), což sice bývá i příznakem zánětu močových cest, ale i záněty jsou znamením, že je třeba se na ledviny soustředit. Špatné je ovšem to, když se frekvence močení radikálně sníží a tekutina se zadržuje v těle (viz otoky).

Předchozí článekDalší článek