Návod, jak vyrobit sirup na chrapot

Chrapot je infekce v krku, v místech, kde se nachází hlasivky. Obvykle za tento stav může studený vzduch, klimatizace, prach nebo kouř ve vzduchu případně laryngitida, tedy zánět hrtanu. 

Chrapot se ale také celkem často objevuje po bujarém zpěvu, celodenním mluvení a jinému namáhání hlasivek, například když fandíte na stadionu svému týmu. Pak nastává období, kdy musíte hlasivky šetřit a léčit, například tím, že kloktáte teplou Vincentku.

My vám poradíme recept na sirup, který vás zbaví chrapotu i zánětu hlasivek, takže budete zase brzy v kondici.

Sirup, který vás zbaví chrapotu

Na bolest v krku a chrapot pomáhají tyto bylinky: jitrocel, divizna, lipový květ, svízel, podběl, šalvěj či mateřídouška. Jednu z nich nebo různé kombinace můžete použít na výrobu léčivého sirupu, kterým si krk a hlasivky vyléčíte.

Na sirup budete potřebovat:

  • 300 g čerstvé byliny (nebo směsi), případně cca 4 lžíce sušené bylinky
  • 1 litr vody
  • 1 kg cukru
  • šťáva z jednoho citronu

Čerstvou bylinu pokrájejte na menší kousky a dejte do hrnce. Přelijte vařící vodou a ještě chvilku povařte. U sušených bylin je postup stejný: spařte je vařící vodou a 1 – 2 minutky je v ní vařte. Odstavte hrnec z plotny, přiklopte poklicí a nechte bylinky 24 hodin louhovat.

Druhý den výluh sceďte, přidejte cukr a pozvolna vařte, aby se část tekutiny odpařila a sirup měl správnou hustotu. Na závěr přidejte šťávu z citronu, která sirupu dodá chuť a také působí jako konzervant. Na chladném místě vám sirup v lahvi vydrží i rok. Užívejte ho při namožených hlasivkách i při zánětu hrtanu třikrát denně polévkovou lžíci.

Cibulový sirup

Stejně léčivé účinky má také sirup z cibule. Na jeho přípravu stačí pouze cibule a med a připravit si ho můžete pokaždé čerstvý. Připravte si vyšší sklenici s víčkem a do ní střídavě skládejte oloupanou cibuli nakrájenou na kolečka a zalévejte vrstvou medu. Potom sklenici uzavřete a dejte chladné tmavé místo na 24 hodin louhovat. Sirup užívejte aspoň týden a to 3x denně lžíci po jídle.

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.