Minimalismus v šatníku

Umíte si představit, že si každé ráno stoupnete k šatníku a víte, že MÁTE co na sebe? A přitom ve vaší skříni není víc než 20 – 30 kousků oblečení? Pro řadu z nás je to opravdu neuchopitelná představa.

Dává to smysl. Asi budete souhlasit, že i pokud jde o oblékání, platí Paretovo pravidlo 80/20, tedy že v 80 % případů si obléknete něco z 20 % vaší garderoby, a to ty nejčastěji používané oděvy. Ten zbytek vám ve skříni jen zabírá místo.

Princip minimalistického šatníku

Minimalismus ve skříni, tedy capsule wardrobe (kompaktní šatník) vychází z toho, že není nutné mít hromady kousků “každý pes jiná ves”, ale pár vzájemně kombinovatelných. Není nutné řídit se striktně nějakou číslovkou, protože každý pramen uvádí jinou, ale pro představu: když budete různě kombinovat 7 vrchních dílů (triček, halenek či topů) a 3 spodních dílů (kalhoty, sukně) a přidáte 2 svetříky, mikiny nebo sáčka, vytvoříte 42 outfitů. Samozřejmě, že se do celkového počtu nepočítají speciální kousky, jako jsou společenské šaty nebo oblečení pro sport. Také se nezapočítává prádlo, ale jen viditelné vrstvy. Takto zúžený šatník byste měli mít pro každé roční období.

Nejhorší je třídění

Aplikovat capsule wardrobe ve své skříni je ale těžší, než to vypadá. Teorie je jasná – vyndat asi ¾ oděvů, které stejně skoro nenosíte a nechat si jen to, co opravdu nosíte a dává to spolu smysl. Jenže my ženy jsme od přírody sběračky a právě ve skříni s oděvy a botami se to projevuje nejvíc.

Začněte tedy hromádkami: na jednu si dejte kousky, které opravdu milujete a často nosíte. Na druhou odložte všechny věci, které jste na sobě neměli poslední rok. Zbývajícího oblečení se nejspíš ještě nechcete zbavit, i když ho vlastně moc nenosíte. Jestli taková hromádka vznikne, zkuste ji dát do nějaké krabice a uložit mimo zorný úhel. Jestli si z ní během sezóny něco vyberete, nechte to v šatníku. Ostatní pošlete dál nebo rovnou vyhoďte.

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.