Jak odstranit zubní kámen

Zubní kámen může zničit pěkné zuby i přivodit potíže s dásněmi. Vzniká plíživě, stačí podcenit správné čištění zubů a za čas je problém na světě. Je nutné zubní kámen odstranit.

Co je zubní kámen?Je to taková žlutá nebo hnědá minerální usazenina na zubech, která bez zásahu může vést například až k paradontóze, může vás o zuby i připravit. Stačí si párkrát nedostatečně vyčistit zuby, hlavně v mezizubním prostoru, a povlak na zubech ačne houstnout, až ztvrdne na kámen. I když to nebolí, na drsných plochách zubů se hromadí mikroorganismy, které zvyšují riziko vzniku zdravotních problémů. Důležitá je tedy hlavně prevence a pravidelné odstraňování zubního kamene.

Tipy, jak se zbavit zubního kamene po domácku

Za nejúčinnějšího pomocníka v boji proti zubnímu kameni se považuje soda bikarbona. Smíchá se jedna polévková lžíce jedlé sody s půlkou čajové lžičky soli. Poté si opláchněte zubní kartáček teplou vodou a ponořte ho do vytvořené smesi. Zuby si důkladně čistěte aspoň 2 – 3 minuty, pak směs vyplivněte. Celý proces opakujte ještě jednou.

Někdo na rozrušení zubního kamene doporučuje ocet nebo citron. Tyto kyseliny vám zuby vybělí, na kámen ale nejsou moc účinné. Stejného úspěchu dosáhnete i s doporučovaným aktivním uhlím.

Tip: Krásné zuby s neviditelnými rovnátky Invisalign – 3D vizualizace a konzultace zdarma.

Nejjistější je odborná zubní hygiena

Zatím nejefektivnější je ruční způsob odstanění zubního kamene scalerem. A rozhodně je lepší zajít kvůli tomu do ordinace stomatologa nebo k dentálnímu hygienistovi, než se o to pokoušet sami. Nástroj na odstranění kamene je dost ostrý, takže jestliže si uděláte vrypy do skloviny nebo si poraníte dáseň, zdravotním problémům se stejně nevyhnete.

Abyste nemuseli zubní kámen řešit příliš často, zaměřte se na prevenci. Používejte kvalitní kartáček, který pravidelně vyměňujte, také zubní nit nebo kartáček na mezizubní prostory. Soustřeďte se na pečlivé čištění zadních zubů, tam se nejvíc usazuje plak, používejte antibakteriální ústní vodu. A dvakrát do roka se svěřte péči zubní hygienistky.