Med – proč ho zařadit do jídelníčku

Medu si cenili lidé od nepaměti a je tomu tak dodnes. Med je pro lidský organismus blahodárný. Jedna jediná lžíce denně dokáže s naším tělem zázraky. Přesto se spotřeba medu v posledních letech snižuje. A to je pro nás velká škoda.

Med je přírodní sladidlo, za které vděčíme píli včel. Obsahuje cukry, které jsou ale mnohem zdravějším zdrojem energie, než je bílý rafinovaný řepný cukr. Med obsahuje cenné látky, například antioxidanty, vitamíny a minerály, snižuje cholesterol v krvi, minimalizuje riziko kardiovaskulárních chorob a významně podporuje úsilí zhubnout.

Zdravá rutina – lžíce medu denně

Víte, co se stane s vaším tělem, když si každé ráno rozmícháte lžíci medu a trochu citronové šťávy ve vodě?

  • Téměř ihned nastartujete metabolismus, takže tělo lépe využije živiny a přemění je v dostatek energie.
  • Med pomáhá snižovat LDL cholesterol a pomáhá chránit tepny a cévy před zúžením.
  • Díky vápníku a hořčíku v medu mimo jiné podpoříte centrální nervovou soustavu a funkci mozku. Snižuje se riziko mozkové příhody.
  • Flavonoidy (silné antioxidanty) obsažené v medu snižují riziko srdečních onemocnění. Díky nim se zlepší stav vašeho srdce – bude silnější a výkonnější.
  • Med pomáhá zbavit organismus toxinů, především těch, co se ukládají ve střevech. Už jedna lžička působí protizánětlivě a pomáhá hojit případná poranění v trávicím traktu.
  • Med zklidňuje potíže s překyselením žaludku a tedy i s pálením žáhy. Pravidelnou konzumací medu můžete tento problém postupně úplně eliminovat.

Med před spaním pomáhá zhubnout

Přestože je med plný cukrů, překvapivě pomáhá se spalováním tuků a tím i ke snižování hmotnosti. Stačí si dát večer před spaním med do teplého nápoje (čaj, mléko) a nastartovat tak metabolismus. Zatímco vy spíte, tuky v těle se budou spalovat. Navíc se sníží hladina cukru v krvi a v důsledku toho se také odbourá chuť na sladké.

Mohlo by se Vám také líbit

Diskuze je uzavřena.