Krásná a originální jména pro chlapečky

Vybrat jméno svému potomkovi je hodně zodpovědná záležitost, vždyť s ním bude žít celý život. A je naprosto pochopitelné, že někteří rodiče chtějí pro své dítě jméno výjimečné, neobvyklé. Na druhou stranu někdy výběr jména může způsobit nositeli celoživotní trauma. I krásná originální jména mohou vyznít poněkud rozpačitě v kombinaci s příjmením. Například velmi hezká jména Lucián či Damián je možné synovi vybrat jen pokud má odpovídající i příjmení.

Jména, která rodiče v posledních letech nejčastěji dávají svým novorozeným synům, jsou: Adam, David, Filip, Jakub, Jan, Lukáš, Matěj, Ondřej, Vojtěch a Tomáš. Spolu s nimi s na módní vlně vezou: Sebastian, Eliáš, Nikolas, Kevin nebo Oliver. Na některá z nich si ve spojení s českým příjmením jen těžko zvykáme, ale západní vliv se ani ve výběru jmen zastavit nedá.

Jména trochu zapomenutá

Řada jmen, jimiž se pyšnili naši dědové pomalu mizí. Pokud nejde o rodovou tradici, kdy se prvorozený syn automaticky stává nositelem tohoto jména, objevují se některá dříve hojně používaná jména jen sporadicky. Přitom jsou velmi pěkná. Za všechny jmenujme například jméno Albert s roztomilou zdrobnělinou Bertík, Leopold – a je jedno, jestli mu v dětství budete říkat Poldíku či Leo, nebo z řečtiny pocházející Theodor (i Teodor). Vzestupnou tendenci má užití jména Mikuláš, kterých přibývá meziročně kolem pěti set.

Jména biblická a mytická

Jména biblická nebo z bájí různých národů dodávají nositeli na důstojnosti a vážnosti. Trochu mě překvapil výskyt jména skandinávského boha Thora (v ČR momentálně 4 nositelé), mnohem častěji se setkáme s keltským Arturem ( v ČR 779) nebo starogermánským Rolandem (631).

Z biblických jmen uvedu jen jedno, hlavně proto, že k němu mám osobní vztah. Když mému vnukovi před časem vybrali jméno Gabriel, byla jsem trochu v rozpacích. Neuměla jsem si představit, jak mu vlastně budeme říkat, drobečkovi malému. Jenže malý je jen pár let a nějaká zdrobnělina se v rodině nakonec vždycky uchytí (v tomto případě Gabi), ale po zbytek života ponese jméno hrdé a důstojné.

Jaké jméno ponese váš syn? Inspirovali jsme vás?