Když dítě nechce sportovat

Mít děti je radost i starost zároveň. Vnáší do našich životů spoustu krásných okamžiků, ale každý rodič nám dá za pravdu, že ne vždycky jsou dny s dětmi zalité sluncem. Každý rodič chce pro své dítě jen to nejlepší, touží po tom, aby se dobře učilo, bylo zdravé, prospívalo a mělo se dobře. První problém, který nedá rodičům spát, nastává ve chvíli, kdy dítě nechce sportovat.

Možná teď mávnete rukou a budete tvrdit, že na tom přece nezáleží. Vždyť není povinnost, aby dítě navštěvovalo několik pohybových kroužků. Na jednu stranu máte pravdu, na stranu druhou si dovolíme namítnout, že každý potřebuje pohyb. A je jedno, jestli se jedná o dospělého člověka nebo dítě školního věku. Vraťme se ale k původní otázce: jak se má rodič zachovat, když dítě nechce sportovat?!

Když dítě nechce sportovat: co s tím?!

Snažíte se svou ratolest přimět k nějakému pohybu. Zatímco vy vynakládáte úsilí na to, abyste drželi nervy na uzdě a nekřičeli vzteky na celou ulici, vaše dítě vás ignoruje, protestuje a je zásadně proti čemukoli, co navrhujete. A to je problém. Dítě se vzteká, rodiče bublají rozhořčením. Jak z této situace ven?!

Když dítě nechce sportovat, nemá žádnou cenu jej do něčeho nutit násilím. Spousta rodičů se vlivem bezmoci nechá zahnat do kouta a dětem pak dokonce vyhrožují. A to je chyba, která v dítěti vytvoří ještě větší odpor.

Promluvte si

To nejlepší, co můžete v takové chvíli udělat, je v klidu si s dítětem promluvit. Je důležité zjistit, proč má k pohybu odpor a proč se mu nechce sportovat. Možná ho tlačíte do sportu, který ho vůbec nezajímá a v takovém případě se není čemu divit, že je proti. Nebo do daného sportovního kroužku chodí dítko, se kterým si nerozumí a nechce s ním být v jednom týmu.

Když dítě nechce sportovat, nemusí to být hned kvůli tomu, že by bylo líné nebo pohodlné. Příčin a důvodů, proč se tak vehementně brání, může být hned několik a je potřeba je nejdříve odhalit, než se v pozici rodiče uchýlíte ke křičení, nadávání nebo vyhrožování.

 

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.