Kala: pěstování

Kala je nádherná květina pocházející z jižní Afriky, kde zcela volně roste podél potoků. U nás se jí říká také kornoutice nebo svatební květina, vazba z bílých kal je skutečně nádherná a elegantní.

Kala se hodí do květináče i na záhonky. Než začnete kaly pěstovat, musíte se rozhodnout, jestli chcete květinu do bytu, která kvete v zimě, nebo venkovní druh kvetoucí v letním období. Podmínky pěstování se totiž liší.

Barevné kaly do zahrady

V poslední době jsou pozoruhodnou novinkou vyšlechtěné kaly hlíznaté v barvách od bílé, přes různé odstíny žluté, oranžové, růžové, červené až po téměř černou. Jsou nádhernou ozdobou zahrádek a velmi vhodné do vázy, kde zaručeně vydrží i dva týdny.

Do země se koncem května vysazují velké hlízy, protože kaly kvetou až ze vzrostlých hlíz. Lze je také předpěstovat nebo alespoň nechat narašit v domácích podmínkách, pak pokvetou mnohem dříve. Hlízy na předpěstování necháme v pokojové teplotě volně nebo mírně zasypané pískem. Každý den vlhčíme rozprašovačem. Během května narašené hlízy (dvoucentimetrové klíčky) zasadíme na zahradu do hloubky cca 5 cm pod zem do hnízd po 5-10 hlízách. Substrát by měl být propustný a dobře vyhnojený.

Kaly se musí pravidelně zalévat, především v parném létě, aby nedošlo k úplnému vyschnutí substrátu. Během léta, když začínají kaly rozkvétat, pravidelně je přihnojujte tekutými hnojivy pro podporu květu i listu.

Pěstování v nádobách

Kaly v květináčích na terase či na balkonu jsou velkou ozdobou. Hlízy do nádob vysazujte v březnu, nejpozději v dubnu. Kala špatně snáší těsnou nádobu, v malém květináči hrozí, že nepokvete. Jakmile se objeví zelené listy, začněte je rosit, jinak začnou jejich konečky osychat a může to zdržet i kvetení. Zároveň začněte přihnojovat hnojivy bohatými na minerály. Na začátku sezóny potřebuje kala hlavně dusíkatá a při kvetení fosfátová a draselná hnojiva. Doba kvetení kaly není dlouhá, asi jeden měsíc. Květ se zpravidla objeví pouze na jednom výhonku, při dobrém zacházení na dvou.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.