“Ach jo, tohle mi zabere celý den a na odpoledne s kamarády můžu rovnou zapomenout.” Možná se i vám tohle honí hlavou při pohledu na mop, prachovku, vysavač a pračku. Přitom si stačí práci promyslet a zbavovat se prachu v ložnici systematicky a průběžně.
Rutinní versus velký úklid
Známe to asi všichni. Každý týden je potřeba vysát, utřít prach. Obvykle jednou za čtvrt roku umýváme okna a pereme záclony. Ale jak často se věnovat posteli?
Alergici, astmatici a nemocní lidé moc nemají na výběr: měnit ložní prádlo musí alespoň jednou týdně. Ostatní by se výměně povlečení a prostěradla měli věnovat každé dva týdny.
Jen si to představte: v posteli strávíme ⅓ života, nosili byste dva měsíce každé odpoledne stejné tričko?
Šup s potahy do pračky
I podložky na posteli a potah matrace si zaslouží čistotu. Prát byste je měli stejně jako ložní alespoň na 60 stupňů Celsia – taková teplota roztočům opravdu nevyhovuje.
Pozornost potahu a podložce věnuje každého půl roku. A pokud máte problémy s alergiemi nebo se příliš potíte, vyplatí se vám antibakteriální podložka pro alergiky či antimykotická vysoce savá podložka.
Nenechte si prášit na polštář a peřinu
Že se v noci člověk hodně potí, je známá věc. Proto musíte dát ráno svým polštářům a přikrývkám šanci pořádně vyvětrat. Kvůli prachu je nejlépe uchováte ve vacích a jestli vyhlašujete válku roztočům na všech frontách, dejte peřiny a polštář na mráz.
Zimní vyvětrání přikrývek a polštářů při teplotách pod nulou roztoče spolehlivě zahubí. V létě to nejde, takže za zkoušku stojí i vyvařovací polštář a peřina, které můžete prát až na 95 stupňů.
Zatočte s prachem v ložnici definitivně
Kobercové království do ložnice nepatří. Ne že bychom vám chtěli upírat výstavku cizokrajných koberečků okolo postele a pod ní, ale vaše plíce z nich radostí skákat nebudou. Koberce v ložnici jsou jen zbytečnými lapači prachu. Pryč s nimi!