Jak zhubnout po menopauze

Každá žena, která tímto obdobím prošla, mi dá za pravdu, že hubnout v období klimakteria, tedy po menopauze, je velmi obtížné. Metabolismus se zpomalí, ubývá svalová hmota, omezí se produkce hormonů štítné žlázy, které ovlivňují spalování tuků, a i dříve přirozeně štíhlá žena začne mít problém s nadváhou.

Nejlépe je připravit se na změnu a už po čtyřicítce změnit životní styl tak, aby vám menopauza nezaskočila. Ale i po padesátce není pozdě něco s tím udělat a kilogramů zbytečného tuku se zbavit. Chce to jen racionálně změnit příjem energie a pravidelně se hýbat. Přinášíme pár tipů, které vám při hubnutí v přechodu pomůžou.

Zapomeňte na diety

Rychlé, extrémní diety vám na dlouho nepomohou, navíc vám často ještě víc zkomplikují metabolismus, tedy přeměnu živin na energii. Budete hladová, protivná a unavená, takže se vám nebude chtít hýbat, ale pohyb je pro vás nutný nejen kvůli hubnutí, ale k celkové kondici a dobrému zdraví. Navíc návrat z diety k běžné stravě vám nejen vrátí to, co jste zhubla (a věřte, že to nebyl tuk), ale ještě vám přidá. Dochází k typickému jo-jo efektu.

Ideální řešení je přechod na trvalou variantu zdravého stravování, která je pro vás přirozená. Zvyšte příjem vlákniny v podobě zeleniny, a to nejen syrové, ale i tepelně upravené. Když si místo bramborové kaše dáte celerové hranolky nebo pečenou dýni, váš jídelníček dostane úplně jiný rozměr a zcela nové chutě. Vynechte co nejvíc sacharidů, omezte tuky, naopak do jídelníčku zařaďte mnohem víc bílkovin, díky nim zpomalíte nebo zastavíte úbytek svalů.

Pravidelně jezte a zařaďte pohyb

Největší chybou nás žen je fakt, že často vynecháme jídlo, protože nemáme hlad nebo čas se najíst. Tím ale opět uspáváme metabolismus  a tělo si uloží zásoby, protože je zmatené a neví, kdy zase dostane nové živiny. Pravidelná konzumace malých porcí je nejlepší způsob, jak tyto tukové zásoby začít rozpouštět. Možná jste si toho už všimli, ale nejmenší problém s váhou mají ti lidé, kteří neustále něco “zobou” – opravdu jen sousto, dvě. Pro naši potřebu stačí každé 2 – 3 hodiny sníst malou porci vyvážené potravy, často jen polovinu či dokonce ještě méně toho, co jsme byli zvyklí jíst dřív.

Dalším nezbytným krokem je pohyb. Nemusíte si hned platit permanentku do fitcentra, stačí půlhodina svižné chůze. Samozřejmě s přibývající kondicí si můžete naložit víc.

Hubnutí po menopauze je sice pomalé a těžké, za to trvalé. A nezapomeňte na to, že nějaké obliny by žena mít měla, sluší jí víc než vystouplá žebra.