Jak žádat o přídavky na děti

Přídavek na dítě je dlouhodobá dávka, kterou poskytuje stát rodinám s dětmi, jejichž životní minimum je nižší než 2,7 násobku životního minima.

Jestliže patříte do této skupiny rodin, dostanete od státu na dítě do 6 let 500 Kč, dítě ve věku 6 – 15 let má nárok na 610 Kč a nad 15 let se jedná o částku 700 korun. Pokud alespoň jeden z rodičů pracuje, zvyšuje se částka o 300,-, tedy na studenta můžete od státu získat až 1000 korun měsíčně. Dospělý nezaopatřený žadatel získá zvýšenou částku v případě, že žije sám a má měsíční příjem v dané výši.

Kde musíte žádat a co dokládáte

O příspěvek na dítě můžete požádat na pobočce Úřadu práce v místě vašeho bydliště, na oddělení dávek sociální podpory.

Tam si vyplníte formulář Žádost o přídavek na dítě a k ní přikládáte Doklad o výši příjmů (nově se dokládá příjem za předcházející čřtvrtletí, dříve se dokládal roční příjem), který potvrdí zaměstnavatel. Jestliže jste na rodičovské dovolené a pobíráte pouze rodičovský příspěvek, stačí vám pro vyřízení žádosti čestné prohlášení.

Od 1. ledna 2018 se uznává nárok na přídavek na dítě, jestliže rodina nedosahuje vyšších příjmů, než je  2,7násobek životního minima rodiny. Může se tedy stát, že i když jste v minulých letech neměli nárok na přídavek na dítě z důvodu vyššího příjmu, než je stanovená hranice, od letošního ledna vám nárok mohl vzniknout. Rozhodně se tedy vyplatí ověřit si, jestli splňujete podmínky pro vyplácení přídavku na děti.

Můžete žádat i přes internet

Na portálu MPSV najdete elektronické formuláře pro podání žádosti o dávky, a to včetně přídavků na děti. Můžete tak ušetřit čas strávený čekáním na úřadě a vyřídit si vše z pohodlí domova. Jedinou nutnou podmínkou je potřeba vlastnit elektronický podpis, vydaný na Vaši osobu. Jeho založení se Vám však určitě vyplatí, protože přes internet máte možnost jednat i s dalšími úřady.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.