5 tipů, jak si udržet zdravé zuby

Mít pevné a zdravé zuby do pozdního věku je naším velkým přáním. Proto o ně každý den pečujeme a pravidelně chodíme na preventivní prohlídky k zubaři. Nebo ne? Vlastně je až překvapivé, kolik dospělých o své zuby nepečuje dostatečně. Přitom je to jediný způsob, jak si udržet zdravé zuby co nejdéle.

Základem péče o chrup je pravidelná a důkladná zubní hygiena. Jestliže si pečlivě neodstraníte zbytky jídla, necháte bakterie, aby se v ústech nekontrolovaně množily, můžou se objevit dost nepříjemné zdravotní problémy. Prozradíme vám několik tipů, které vám v péči o zuby pomohou.

Na kartáčku záleží

Správný kartáček má na zdraví zubů velký podíl. Pokud používáte obyčejný, neměl by mít příliš tvrdé štětinky, aby nepodrásal dásně. Mnohem účinnější ovšem je kartáček sonický, tn odstraní plak několikanásobně lépe.

Používejte i mezizubní kartáček

Mezizubní plochy žádný kartáček ani pasta dostatečně nevyčistí. Přitom se právě v mezírkách mezi zuby usazuje nejvíc nečistoty. Podle velikosti mezer je možné použít i několik velikostí mezizubních kartáčků, kam se nevejde ani nejmenší, použijte zubní nit.

Abrazivita zubní pasty

Víc, než složení zubní pasty, je důležitá její abrazivita. Pokud nejste kuřák a vyhýbáte se barevným  nápojům, není nutné vybírat pastu s vysokým abrazivním účinkem, aby se zbytečně nepoškrábala sklovina.

Používejte ústní vodu

Dobré ústní vody mají dezinfekční účinky, takže vás zbaví i těch bakterií, které jste neodstranili kartáčkem. Díky tomu eliminujete zánětlivá onemocnění ústní dutiny a snížíte pravděpodobnost výskytu zubního kazu.

Používejte žvýkačky

Po konzumaci jídla byste si měli vždy vyčistit zuby, ale realita bývá jiná – k čištění zubů se často dostanete až mnohem později. jestliže jíte někde venku, rozbalte si po jídle žvýkačku. Žvýkáním podpoříte tvorbu slin, které pomůžou odstranit bytky jídla a plak.

Mohlo by se Vám také líbit

Diskuze je uzavřena.