Když někdo kradl v dobách dávno minulých, tak mu usekli ruku. V současnosti už to neplatí, ale stále se najdou regiony, kde je kriminalita vysoká. Ovšem nelze pouze paušalizovat. Ani klidné místo na vesnici není zárukou bezpečí. Vždy se může najít nějaký nezvaný host, který se rozhodne pro krádež ve vašem domovu.
Dřív byly pouze dvě možnosti, jak si ochránit majetek před zloději. Mít psa a případně také ostré vidle. Dnes už je daleko více sofistikovaných řešení, jak si ohlídat majetek. Můžete vybírat z celé řady bezpečnostních systémů, které vám zajistí klidný spánek. Bezpečnostní prvky mohou mít různou podobu. Může se jednat o kvalitní a odolné dveře, bezpečnostní zámky, mříže, bezpečnostní fólie, kamery, čidla a mnoho dalších prvků, které pomohou zabezpečit váš domov.
Možností je zkrátka mnoho. Při výběru je potřeba zohlednit různá specifika, abyste dosáhli optimálního řešení. Málokdo se v oboru zabezpečení perfektně vyzná, takže je lepší vložit důvěru do rukou odborníků, kteří zohlední vaše finanční možnosti a navrhnou vám systém zabezpečení přímo na míru.
Přesto je lepší znát alespoň základy. V následujícím textu si tedy shrneme několik základních informací o zabezpečovacích systémech.
Rozdíl mezi mechanickým a elektronickým zabezpečením
Existuje základní dělení na dvě skupiny. Všechny prvky, které jsou potřebné k zabezpečení bytu, se mohou rozdělit na mechanické a elektronické prvky. Největší rozdíl mezi nimi je zejména v provedení. Cenově vychází obě možnosti zhruba na stejné peníze.
Nejdříve si uvedeme několik informací o mechanických zabezpečovacích prvcích. Do tohoto segmentu patří například bezpečnostní dveře, speciální fólie na okna, mříže atd. Jak už jste nejspíše postřehli, jedná se o bezpečnostní prvky, které lupičům ztíží cestu do vašeho obydlí. Ovšem každá mince má dvě strany. Pokud by se lupič rozhodl pro loupež v takto zabezpečeném domovu, tak by mu to dalo více práce, možná by ho to dokonce od loupeže odradilo, ale majitel se o loupeži nedozví. Tedy, dozví, ale až v době, když přijde domů. Proto se tento způsob zabezpečení nehodí do každé situace. Může fungovat v místech, kde chodí hodně lidí a případného lupiče mohou vyplašit, ale v odlehlých samotách to není ideální způsob zabezpečení.
Bezpečnostní systém ochrání, ale i informuje
Jiné možnosti nabízí elektronické zabezpečení, které se také někdy označuje zkratkou EZS. Jak to funguje? Jednoduše. Pokud se někdo pokusí vniknout do vašeho obydlí, tak dostanete upozornění například prostřednictvím SMS. Je nutné podotknout, že jsou různé možnosti nastavení. Systém vám může odeslat SMS i v jiných případech. Například, když dojde k výpadku elektřiny.
Na trhu existuje ještě účinnější varianta. Jedná se o napojení bezpečnostního systému na pult centrální ochrany (někdy označováno také jen zkratkou PCO). V takovém případě se o bezpečí vašeho obydlí stará profesionální bezpečnostní agentura. Pracovníci této agentury zajišťují nepřetržitý dohled nad hlídaným objektem, takže když se někdo pokusí o nedovolené vniknutí, mohou zaměstnanci agentury okamžitě vyrazit na místo a celou situaci vyřešit. Ovšem nic není zadarmo. Za tuto službu se platí měsíční paušální poplatek. Ale ruku na srdce. V některých případech se takové zabezpečení prostě vyplatí.
Možná si říkáte, že celý rok byste zabezpečení obydlí nepotřebovali, ale sem tam by se hodilo. V takovém případě je ideální si elektronický zabezpečovací systém na daný termín pronajmout. Některé bezpečnostní agentury takovou možnost nabízí za velice výhodnou cenu.
Ekonomický set pro ochranu Vašeho bytu za nízkou cenu
Pokud se rozhodnete pro elektronické zabezpečení bytu, můžete narazit i na cenově výhodné sety, které odvedou velice slušnou práci.
Jako vzor jsme vybrali sadu s ústřednou s GSM modulem. Ta nabízí přenos informací o stavu systému a poplachu na pult centrální ochrany, nebo až na čtyři mobilní telefony.
Cena takové sady je bezkonkurenčních 9 700 Kč. Za tyto peníze získáte dvě ovládací klíčenky, jeden bezdrátový dveřní kontakt a jedno bezdrátové pohybové čidlo. Naskýtají se i další možnosti. K systému je možné přidat různé detektory (pohybu, zaplavení, rozbití skla, kouře…).
Dnešní technologie umožňují ovládat celý systém pomocí aplikace, kterou lze nainstalovat do mobilního telefonu s operačním systémem Android.
Když to shrneme, tak za 9 700 Kč získáte velice efektivní systém, který může zabránit výrazným škodám na majetku.
Nutno podotknout, že samotná ústředna s GSM modulem může samotná stát i 10 000,-.
Minialarm EPIR3 pro cenově dostupné a efektivní zabezpečení menších bytů a dalších menších objektů
Tento typ zabezpečení může být vhodnou volbou pro efektivní zabezpečení bytu, nebo menších objektů. EPIR3 je intuitivně dálkově ovladatelný a spolehlivý minialarm. EPIR3 je zabudovaný v krytu pohybového čidla. Rozměry je sice malý, ale odvede spousty práce a svými funkcemi může konkurovat i větším zabezpečovacím systémům.
Jak minialarm EPIR3 funguje? Funguje díky zabudovanému pohybovému detektoru (PIR) a SIM kartě operátora GSM (lze použít předplacenou SIM kartu, ale i libovolný základní tarif vhodný pro zabezpečovací systémy od libovolného operátora). Minialarm se s vámi v případě potřeby spojí prostřednictvím mobilního telefonu, takže můžete snadno reagovat na vzniklou situaci.
EPIR3 telefonátem zprostředkuje zvuky ze střežených prostor, takže budete v obraze, co se v daném objektu děje. Dále je možné alarm zapnout a vypnout pouhým prozvoněním. EPIR3 může také zaslat SMS, která nese informace o stavu systému. Informace o poplachu a aktuálním stavu systému (jestli je zapnutý, nebo vypnutý), je možné nechat posílat až deseti uživatelům.
Pokud vám ani tyto funkce nestačí, je možné systém velmi snadno rozšířit o další bezdrátové detektory a bezdrátové prvky. Když bychom měli jmenovat, můžeme zmínit například sirénu, klávesnice, ovládací klíčenku, detektory kouře, otevření dveří, otevření oken a mnoho dalších. Minialarm EPIR3 dovoluje takové rozšíření díky zabudovanému modulu bezdrátové nadstavby.
Cena minialarmu EPIR je 4124 Kč bez DPH (4990,- Kč s DPH).